1. Tvrdohlavá jádrová inflace
Ceny ve Spojených státech v srpnu vzrostly o 0,2%, jak oznámil Úřad pro statistiku práce, v souladu s konsensem Dow Jones. Dvanáctiměsíční míra inflace dosáhla 2,5%, což je nejnižší hodnota od února 2021. Jádrový index CPI, který nezahrnuje ceny potravin a energií, však vzrostl o 0,3%, což je o 10 bazických bodů více, než se očekávalo.
2. Odrazová rallye
Hlavní americké indexy ve středu uzavřely v neklidné seanci na vyšší úrovni, k čemuž přispěly technologické akcie. Asijsko-pacifické trhy se ve čtvrtek obchodovaly výše. Japonský Nikkei 225 vyskočil o 3,43% a tchajwanský vážený index vzrostl o 3%. Asijské akcie související s čipy, včetně společností Tokyo Electron, Advantest a TSMC, rostly a sledovaly tak růst amerických technologických akcií.
3. Generální ředitel UBS vidí měkké přistání
Sergio Ermotti, generální ředitel skupiny UBS Group AG, řekl televizi CNBC, že investoři, kteří očekávají agresivní snížení sazeb ze strany Fedu, „předbíhají“. Dodal, že „nejdůležitějším“ problémem zůstává lepkavá inflace – srpnový jádrový index spotřebitelských cen překvapil směrem vzhůru. Ermotti však stále vidí „výhled [jako] docela konzistentní s měkkým přistáním“.
4. Harrisová nebo Trump? Malý rozdíl pro Čínu
Bez ohledu na to, kdo vyhraje americké prezidentské volby, obchodní vztahy země s Čínou zůstanou napjaté, uvedl Carlos Casanova, hlavní ekonom švýcarské soukromé banky UBP. Donald Trump navrhl cla ve výši až 100%, zatímco Kamala Harrisová se podle očekávání bude držet celní politiky Joea Bidena, který nejenže zachoval cla z Trumpovy éry, ale navíc je ještě vystupňoval.
5. Příležitosti pro akcie polovodičů
Akcie polovodičů jsou letos miláčkem trhu a jsou zodpovědné za to, že posunuly index S&P 500 na nová po sobě jdoucí maxima. Od července však zažívají divoké výkyvy. Přesto se některé akcie čipů, které jsou podhodnocené, zdají být při této volatilitě dobrými nákupy, uvedli analytici.
Zdroj: CNBC