V čele seznamu velmi očekávaných IPO je Shein, rychle rostoucí impérium rychlé módy, které vzniklo v Číně, sídlí v Singapuru a hodlá prodávat akcie v New Yorku. Podle nedávné zprávy agentury Bloomberg podalo důvěrný prospekt u americké Komise pro cenné papíry a burzy a mohlo by dosáhnout ocenění přibližně 90 miliard dolarů. Hned za ní je celá řada kandidátů na obsazení světových burz, kde se obchoduje s akciemi v hodnotě více než 100 bilionů dolarů.
Jsou zde technologické společnosti, jako například Stripe a sociální médium Reddit. V oblasti financí jsou docela dobře připraveni poskytovatelé soukromých úvěrů HPS Investment Partners a společnost CVC Capital Partners, která se zaměřuje na odkupy v Evropě. Automobilky Renault (RENA.PA) a Geely mají své podniky na výrobu elektrických vozidel, Ampere a Zeekr, připraveny ke vstupu na burzu. Luxusní italská značka tenisek Golden Goose, řada spodního prádla Kim Kardashian Skims a kazašský vlajkový dopravce Air Astana patří mezi další společnosti, které zahájili IPO.
Podmínky pro start však nejsou příznivé. Podle výzkumné společnosti Dealogic se letos na nových burzách zatím vybralo jen 114 miliard dolarů, což je o 29% méně než ve stejném období roku 2022 a je to nejnižší částka od roku 2008. Jde o dramatický propad z maxima 571 miliard dolarů dosaženého před pouhými dvěma lety. Navíc společnosti, které se odvážně postavily rozkolísaným trhům, zrovna neindukují ostatní, aby je následovaly.
Ve Spojených státech se deset největších IPO tohoto roku obchoduje v průměru o 1% pod svými emisními cenami.

Ještě horší je, že evropské debuty převážně střední velikosti jsou obecně vzato o 6% nižší než na začátku, vypočítává Breakingviews. V celosvětovém měřítku se 10 nejvýznamnějších IPO v průměru vyšplhalo asi o 4%, a to především díky saúdskoarabským a abú Zabí megaprodejům. To vše způsobilo, že manažeři fondů jsou extrémně opatrní, což znamená, že může nějakou dobu trvat, než se budou chtít vrhnout zpět na trhy. Nedávná rallye vyvolaná zbožným očekáváním, že centrální banky brzy změní kurz úrokových sazeb, se již rozplývá poté, co představitelé Fedu a ECB tuto myšlenku trochu pokropili studenou vodou.
Situace je dokonce tak špatná, že i soukromé kapitálové společnosti se do značné míry vyhýbají uvedení svých portfoliových společností na burzu. Obvykle jsou společnosti Blackstone (BX.N), KKR (KKR.N) a další ochotny neochotně akceptovat slevy z ocenění jen proto, aby měly možnost snadněji prodat kótované akcie, jakmile se objeví příležitost. Již nějakou dobu je však propast mezi kupujícími a prodávajícími v otázce cen příliš velká. Index S&P 500 (.SPX) se obchoduje za zhruba 19násobek očekávaných zisků v nadcházejícím roce, což představuje 20% prémii oproti jeho dvacetiletému průměru, ale 12% slevu oproti hodnotě, na které byl v roce 2021.
Jednou z výjimek byl německý výrobce sandálů Birkenstock (BIRK.N), za kterým stojí odkupující společnost L Catterton z koncernu LVMH (LVMH.PA).
Její akcie se, poněkud rozpačitě pro společnost i její upisovatele, propadly v první den obchodování o více než 12% a trvalo sedm týdnů, než se vyšplhaly zpět na původní cenu. Ačkoli pojišťovnu Aspen, vlastněnou Apollo Global Management (APO.N), to neodradilo, výsledek Birkenstocku odradil řadu evropských společností, které zkoumají světla Broadwaye.
Cíl společnosti Permira dosáhnout za Golden Goose ocenění ve výši 3 miliard eur vypadá neotřesitelně, zejména s ohledem na to, že její předchozí IPO obuvnické společnosti Dr Martens (DOCS.L) má o 79% nižší hodnotu, než na jaké se začalo obchodovat v roce 2021. Soukromé kapitálové společnosti se totiž více zajímají o zpětný odkup stejných společností, které dříve uvedly na burzu, než o uvedení dalších.

Dalším potenciálním problémem pro některé americké kandidáty na IPO jsou nová pravidla SEC, která mají vstoupit v platnost a která vyžadují zveřejnění informací o přípravě na kybernetickou bezpečnost. Mnohé firmy podporované rizikovým kapitálem nemají potřebnou ochranu, která by jim umožnila zmírnit tato rizika v případě napadení hackery a reagovat způsobem, který by byl v souladu s očekáváním agentury. Může trvat měsíce, než se posílí a projdou kontrolou.
Pokud se okno pro IPO někdy brzy neotevře, geopolitika může přispět k tomu, že zůstane zavřené. Dvě probíhající války a napětí mezi Washingtonem a Pekingem nepomáhají obnovit důvěru. Konkrétněji, na mysli investorů budou ležet prezidentské volby v USA v listopadu 2024, britské volby očekávané někdy v druhé polovině roku a červnová obnova Parlamentu EU. Vedoucí představitelé firem se také zdráhají riskovat, protože se obávají recese a dlouhodobého přerušení dodavatelského řetězce, ukazuje průzkum společnosti EY.
Podle studie U.S. Bank se akciové i dluhopisové trhy v roce před prezidentskými volbami obvykle potýkají s nižší výkonností, přičemž průměrné zisky akcií jsou nižší než 6% oproti standardnímu průměru 8,5%. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008, kdy se ve volbách utkal Barack Obama s Johnem McCainem a světové banky byly v chaosu, proběhla pouze jedna americká IPO. Podobně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017, rok po zvolení prezidenta Donalda Trumpa, vyskočil prodej nových akcií o 71%.
Indie se ukazuje být výjimkou. Země, v níž se na jaře budou konat parlamentní volby, letos zatím zaznamenala téměř 200 IPO, čímž překonala rekordy v počtu nových kotací jak doma, tak v zahraničí. Vyhlídky na hospodářský růst prudce vzrostly, což podpořilo ceny akcií spolu s rozsáhlou základnou drobných investorů.
V širším měřítku se americká ekonomika po reakci Fedu na prudkou inflaci vyrovnává docela dobře. Trh práce zůstává silný, i když se výdaje ochlazují. Tyto faktory mohou počátkem příštího roku poskytnout zájemcům o IPO určitý vítr do plachet, ale zatím jsou všichni převlečení a mají jen málo možností, kam se vydat.

Novinky
Společnost Shein, která se zabývá rychlou módou, podala důvěrnou žádost o vstup na burzu ve Spojených státech, informovala agentura Reuters 27. listopadu, a očekává se, že bude usilovat o ocenění až na 90 miliard dolarů, uvedla samostatně agentura Bloomberg.
Soukromý poskytovatel úvěrů HPS Investment Partners by mohl být při vstupu na burzu v příštím roce oceněn na přibližně 8 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg 30. listopadu. Společnost, která byla v roce 2016 vyčleněna z JPMorgan, důvěrně požádala o primární veřejnou nabídku akcií v New Yorku, uvedla zpráva s odvoláním na nejmenované zdroje.
Kazašský vlajkový dopravce Air Astana najímá poradce pro dlouho odkládanou primární veřejnou nabídku akcií v Londýně a doma, která by se mohla uskutečnit v prvním čtvrtletí roku 2024, uvedla agentura Bloomberg 29. listopadu.
Evropská private equity společnost Permira si vybrala Bank of America, JPMorgan a Mediobanca jako společné globální koordinátory pro uvedení své italské značky luxusní sportovní obuvi Golden Goose na burzu, uvedl 28. listopadu list Financial Times. Na burzu v Miláně by mohla vstoupit již v první polovině příštího roku.
Zdroj: Reuters