akcie Amazonu

Společnost Amazon chystá velké propouštění. Co to znamená pro akcie Amazonu?

Technologický gigant Amazon plánuje propustit zhruba 10 000 zaměstnanců, což představuje asi 3% z celkového počtu zaměstnanců. Co toto rozhodnutí znamená pro akcie Amazonu?

Klíčové body:

  • Propouštění představuje poslední snahu společnosti Amazon o snížení nákladů
  • Společnost pod vedením generálního ředitele Andyho Jassyho mění priority
  • Úsilí o snižování nákladů by se mělo vyplatit v podobě vyšší ziskovosti

Podle deníku The New York Times plánuje technologický gigant Amazon propustit zhruba 10 000 zaměstnanců, což představuje asi 3% z celkového počtu zaměstnanců. Toto propouštění se bude týkat divize zařízení společnosti, jako je například Alexa, a také obchodního oddělení a oddělení lidských zdrojů. V pondělí akcie společnosti mírně klesly, což stojí v pozoruhodném kontrastu s akciemi dalšího člena skupiny FAANG, Meta Platforms, které minulý týden vzrostly poté, co oznámily své propouštění.

Předmětem prvního kola velkých propouštění v historii společnosti Amazon jsou jak zpomalení širší ekonomiky, tak přílišná expanze během pandemie, která vedla společnost k příliš agresivnímu najímání a otevírání nových skladů.

Amazon byl nucen přehodnotit svou strukturu nákladů, zejména poté, co v předpovědi růstu tržeb ve svátečním čtvrtletí předpovídá pouze 2-8% a v prvních třech čtvrtletích letošního roku ztratil ve svých divizích elektronického obchodu více než 8 miliard dolarů, jelikož pandemie již přestala působit.

Střídání stráží

Zprávy o propouštění, které Amazon oficiálně nereflektuje, a jeho prognóza o nejpomalejším růstu tržeb za posledních 20 let naznačují, že společnost vstupuje do nové, zralejší fáze svého života, zejména kvůli očekávanému překročení 500 miliard dolarů v tržbách v letošním roce.

Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon, učinil z „Day One“ stěžejní kulturu společnosti, poté co v červenci minulého roku předal nejvyšší pozici generálnímu řediteli Andymu Jassymu. Koncept Day One znamená, že zaměstnanci by se měli ke společnosti přistupovat jako k nově vznikajícímu podniku, experimentovat, být odvážní a především se vyhýbat stagnaci. Zprávy o propouštění, které společnost oficiálně nepotvrdila, a prognóza, podle níž by měl růst tržeb být nejpomalejší za posledních 20 let, ukazují, že společnost Amazon vstupuje do nové fáze svého života, zejména vzhledem k tomu, že její tržby by v letošním roce měly překročit 500 miliard dolarů.

Jassy by mohl být v oblasti snižování nákladů rychlejší než Bezos a je zajímavé, že propouštění se týká i divize Alexa. Tato technologie aktivovaná hlasem byla oblíbeným projektem Jeffa Bezose a kdysi věřil, že se může stát „čtvrtým pilířem“ Amazonu, vedle maloobchodního trhu Prime a Amazon Web Services.

Po uvedení Alexy na trh uplynulo již osm let a hlasem aktivovaná technologie byla z velké části zklamáním. Amazon se nedaří zpeněžit Alexu jinak než prodejem zařízení Echo za cenu blízkou pořizovací ceně a předpovědi, že hlasem aktivovaná technologie nahradí běžné internetové vyhledávání nebo dokonce online nakupování, se nenaplnily. Podle deníku The Times společnost Amazon v roce 2018 prodělala 5 miliard dolarů na Echo a Alexe. Jde o významnou částku, která ukazuje, že Alexa není pro společnost Amazon tak lukrativním produktem, jak si původně myslela.

Co propouštění znamená pro akcie Amazonu

Oficiální oznámení o propouštění zatím Amazon nevydal, a tak nejsou k dispozici žádné podrobnosti. Očekává se, že tato opatření povedou ke snížení nákladů minimálně o 1 miliardu dolarů. Nicméně snížení výdajů o 1 nebo dokonce 2 miliardy dolarů pravděpodobně nebude mít výrazný dopad na cenu akcií. Investorův nedostatečný zájem o tuto zprávu naznačuje, že Amazon bude muset podniknout další kroky ke zlepšení své ziskovosti a obnově akciového trhu.

Společnost v oblasti elektronického obchodování za první tři čtvrtletí roku 2021 zaznamenala zisk ve výši 8,1 miliardy dolarů. V porovnání s předchozím rokem však došlo ke ztrátě zisku v elektronickém obchodování ve výši 16,2 miliardy dolarů, což způsobilo významný dopad na hospodářský výsledek společnosti.

Tyto údaje naznačují potřebu zlepšení v této oblasti.

Až se makroekonomické vlivy uklidní a náklady jako jsou skladové přestanou růst, očekává se, že tato činnost se zotaví. Nicméně společnost Amazon má před sebou ještě mnoho práce a propouštění je pouze jedním z kroků v této snaze. Mezinárodní podnikání společnosti trpí ztrátami v řádu miliard dolarů ročně a proto může být nutné, aby Amazon zvažoval opuštění zemí, kde není ziskový, případně kde ziskovost není nikdy pravděpodobná.

Pokud to znamená, že Amazon obnoví ziskovost na úroveň z roku 2021, investoři se pravděpodobně smíří s pomalejším růstem horní linie. Nicméně aby se společnost mohla vrátit k ziskovosti, bude potřeba několik čtvrtletí. Během této doby očekávejte, že Jassy a jeho tým budou optimalizovat podnikání tak, aby investovalo do ziskových příležitostí a neplýtvalo hotovostí na zbytečné experimenty.

Investoři mohou očekávat, že díky zaměření na snižování nákladů bude Amazon v budoucnu ziskovější. To by mělo být dobrým důvodem pro to, aby sázeli na oživení akcií.

Zdroj: The Motley Fool

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn