Akcie bank se propadají v celé Evropě, cena Bitcoinu prudce stoupá a zlato překonává své rekordy

Dohoda o převzetí Credit Suisse nepřinesla trhům uklidnění, jelikož její akcie klesly o 67 procent. Akcie UBS, která Credit Suisse převezme, také klesají o více než 14 procent.

Bankovní akcie v Evropě se výrazně oslabují a bankovní index Stoxx 600 ztrácí zhruba tři procenta. V Praze jsou také v červených číslech bankovní akcie, protože Erste Group zahájila sezení se ztrátou 4,5 procenta a Komerční banka o 2,2 procenta. Moneta zaznamenala ztrátu 1,3 procenta. Obchodování na finančních trzích v pondělí se vyznačuje prudkými výkyvy, takže situace se výrazně mění v každém okamžiku.

Investoři reagují na hlavní zprávu o nedělním oznámení, že největší švýcarská banka UBS převezme svého dlouholetého rivala Credit Suisse za zhruba tři miliardy franků (téměř 73 miliard korun) v záchranné operaci, jelikož problémy Credit Suisse začaly ohrožovat finanční systém. Banky o tom informovaly na společné tiskové konferenci s vládními zástupci, centrální bankou a regulačními úřady. UBS zaplatí za menšího konkurenta svými akciemi.

Podle agentury Reuters analytik Mike O’Rourke ze společnosti Jones Trading uvedl, že po více než týdnu bankovní paniky a dvou intervencích organizovaných úřady by mělo být jasné, že tento problém nezmizí, naopak se stal globálním. Dále dodal, že zprávy o tom, že UBS získává Credit Suisse, pravděpodobně zvětší problémy Credit Suisse při přesunu do UBS.

Zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse s nominální hodnotou 17 miliard dolarů budou oceněny na nulu, vyvolala také obavy investorů. Tyto dluhopisy AT1 rozzlobily některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou mít lepší ochranu než akcionáři. Podmínky emisí umožňují úplný odpis dluhopisů.

Cena zlata překonala v pondělí hranici 2000 dolarů za troyskou unci, což je nejvyšší hodnota za poslední rok. Tuto hranici zlato naposledy prolomilo krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se unce zlata v historii prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a přechodně také v srpnu 2020 během obav z dopadů pandemie covid-19, kdy neexistovala účinná vakcína.

Zlato od začátku letošního roku zpevnilo o devět procent z 1824 dolarů za unci na začátku ledna, ale výrazný růst se dostavil až v posledních dvou týdnech. Unce stála ještě 8. března 1814 dolarů. Bitcoin prudce posiluje v posledních dnech, kdy v pondělí prolomil hranici 28 000 dolarů za jednu digitální minci. Ještě 11. března se kryptoměna obchodovala za méně než 20 tisíc dolarů.

Jak růst ceny zlata tak bitcoinu pohání nervozita z vývoje v bankovním sektoru a zvyšující se pravděpodobnost, že centrální banky buď zvolní ve zvyšování úrokových sazeb, nebo od zvyšování zcela upustí. I když Evropská centrální banka minulý týden zvýšila sazby o 0,5 procentního bodu, uvedla, že o dalším zvýšení rozhodne podle aktuální situace. Rozhodnutí o změně sazeb amerického Fedu se očekává ve středu.

Prostředí klesajících úrokových sazeb přitahuje investory k aktivům, kterým takové prostředí prospívá. Když sazby klesají, klesají i výnosy dluhopisů, což snižuje konkurenci zlatu, které nevynáší žádné výnosy, nebo snižuje tlak na očekávané výnosy technologických společností. Největší americké technologické společnosti v indexu FAANG posílily za pět dní o devět procent. Evropské akciové trhy zůstávají v pondělí stabilní, a to stejné platí i pro americké trhy v předobchodních hodinách.

Barel ropy Brent se propadl na nejnižší úroveň za 15 měsíců, když jeho cena klesla o přibližně 2 % na 71,5 dolarů.

Zdroj : CNBC, ČTK

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn