Těžký Rok pro Britské Akcie. Musím to přiznat, pro britský akciový trh to byl opravdu náročný rok.
Když trhy posuzujeme v amerických dolarech (pro snadnější porovnání), zjistíme, že výnosy britských akcií byly v tomto roce v porovnání s většinou ostatních trhů nižší.
Index S&P 500 v USA dosáhl téměř 21 % výnosu, Euro Stoxx 50 v eurozóně si připsal téměř 22 % a japonský Topix vzrostl o 14 %.
V USA jsou situace trochu odlišná. Sedm nejlepších akcií v indexu S&P 500 (nazývané „velkolepá sedmička“) vzrostlo o 68 % od začátku do konce roku, zatímco zbytek indexu zaznamenal nárůst o 10 %.
Pokud ale porovnáme britské trhy v dolarovém vyjádření, není to příliš povzbudivé. Index FTSE 100 vzrostl o 9 %, což je ve srovnání s ostatními trhy slabý výkon, zatímco FTSE 250 zaznamenal pouhých 4,9 %.
I když se může zdát, že Británie je „nesporně nejhorší zemí na světě“, Německo – jediná ekonomika G7, která v roce 2023 prožila recesi a nyní se zdá být v další – si připsalo 19 % nárůst svého indexu Dax.
Tento trend naznačuje, že vztah mezi HDP a akciovými trhy není přímý. Kdyby byly britské akcie drahé a očekávaly se od nich dobré zprávy, bylo by to pochopitelné. Avšak opak je pravdou – nejenže zaostávají za ostatními, ale jsou také podstatně levnější.
Proč Je Velká Británie Tak Levná?
Simon French z Panmure Gordon dlouhodobě sleduje britský akciový trh. Podle něj jsou britské akcie levné, jak ve srovnání s vlastní historií, tak i v mezinárodním měřítku. „Výrazný a zakořeněný diskont britských veřejných akcií již není vážně zpochybňován,“ říká French.
Britský trh je nyní blízko spodní hranice svého 30letého cenového rozpětí, jak ukazují poměry cena/zisk, hodnota podniku/EBITDA a cena/účetní hodnota. V mezinárodním srovnání jsou britské akcie levnější, s poměrem p/e 10,7 ve srovnání s 15,4 u zbytku světa a poměrem ceny k účetní hodnotě 0,8.
Mnozí si stěžují na nedostatek technologických akcií, přebytek bank a celkovou nudnost britských trhů. I s těmito faktory se však Velká Británie obchoduje s 19% diskontem vůči zbytku světa.
Tento diskont se poprvé objevil v druhé polovině roku 2016 kvůli brexitu, což je změna oproti minulosti, kdy Británie obchodovala s prémií. Různé faktory jako snižování investic penzijních fondů do britských akcií, brexit a celkový pesimismus ohledně britské ekonomiky přispěly k tomuto diskontu.
Britské Akcie: Levná Příležitost
Celkově zůstává pohled na britské akcie stejný, jak uvádím od začátku Money Distilled: jsou levné. Jak říká French, jsou to skryté příležitosti pro investory.
Pokud máte dlouhodobý investiční horizont, britské akcie se jeví jako dobrá nabídka, zejména ty s menší kapitalizací. Medián akcií s velkou kapitalizací – FTSE 100 – je oceněn na 40. percentilu, zatímco medián akcií se střední kapitalizací (FTSE 250) je na 21. percentilu.
Rozdíl mezi oběma indexy naznačuje možnost zmenšení tohoto rozdílu, přičemž by se mohlo jednat o příležitost pro společnosti se střední kapitalizací.
Zdroj: Bloomberg