americký dolar

Americký dolar je na cestě k nejdelší týdenní vítězné sérii od roku 2014

V pátek americký dolar mířil k nejdelšímu týdennímu zisku za posledních devět let, posílen pevnými ekonomickými daty z USA, která také naznačovala, že Federální rezervní systém nemusí ukončit cyklus zvyšování sazeb.

Obchodníci v Asii bedlivě sledovali čínskou měnu, jelikož pevninský jüan v nedávné seanci dosáhl 16letého historického minima.

Dolarový index, srovnávající dolar k jeho hlavním měnovým konkurentům, se na začátku obchodního dne nacházel na hodnotě 105,02, což bylo těsně pod šestiměsíčním vrcholem 105,15 z minulého dne.

Tento index směřoval k osmému týdennímu zisku v řadě s aktuálním nárůstem o 0,7%.

Euro, klíčová složka dolarového indexu, procházelo osmým týdnem poklesů. Naposledy se jednotná evropská měna zotavila na 1,0701 USD, po tom, co předchozí den klesla na tříměsíční minimum 1,0686 USD.

„Příběh tohoto týdne byl do značné míry o odolnosti, kterou jsme viděli v údajích … psychologie trhu je taková, že věci v USA prostě vypadají mnohem lépe než jinde ve světě,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení FX strategie v National Australia Bank.

Výsledky zveřejněné v průběhu tohoto týdne odhalily, že sektor služeb v USA v srpnu překvapivě zpevnil. Dále se ukázalo, že za minulý týden byl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti nejnižší od února. Naopak v eurozóně průmyslová produkce v Německu, která je vedoucí evropskou ekonomikou, v červenci poklesla více, než se původně předpokládalo.

„Při srovnání současných růstových základů Evropy a USA se Spojené státy stále jeví jako lepší,“ uvedl Attrill.

Jüan si připsal nárůst o 0,05% na 7,3379 vůči dolaru, ale zůstává blízko svého desetiměsíčního dna 7,3490 zaznamenaného v srpnu. V porovnání s dolarem se nyní blíží k týdennímu poklesu téměř 1%, což je jeho nejhorší výkon za poslední měsíc.

Od února trpí čínský jüan oslabením, ovlivněným zpomalujícím oživením ekonomiky v důsledku pandemie a rostoucími rozdíly ve výnosech mezi ostatními ekonomikami, zejména s USA, což má dopad na kapitálové toky a obchodní aktivity.

Pevninský jüan, který ve čtvrtek dosáhl svého nejnižšího bodu od roku 2007, tento rok vůči dolaru klesl téměř o 6%, což ho činí, spolu s jeho offshore variantou, jednou z nejhůře se vyvíjejících asijských měn.

„Očekávám, že USD/CNY do poloviny roku 2024 vzroste na 7,50, protože se zřejmě nechystá žádný významný fiskální stimul, a tak bude muset měnová politika i nadále nést část břemene podpory ekonomiky,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

Prudký propad hodnoty jüanu vedl regulační orgány k zásahu, aby se tempo jeho oslabování zklidnilo.

Australský dolar, často považovaný za náhražku jüanu v obchodování, se nedávno obchodoval o 0,07% výše na úrovni 0,6381 USD, ale směřoval k týdennímu poklesu přesahujícímu 1%.

Novozélandský dolar mířil ke ztrátě přibližně 0,9% za týden a byl posledně obchodován za 0,5890 USD.

Obchodníci rovněž sledovali oslabující japonský jen, jehož hodnota stoupla o 0,15% na 147,06 vůči dolaru, ale zůstal pod kritickou hranicí 145, což v minulosti vedlo japonské orgány k zásahu.

Ačkoli úředníci zintenzivnili své snahy o podporu jenu, stále zdůrazňovali nutnost udržovat měkkou měnovou politiku ze strany Bank of Japan.

Zdroj: CNBC

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn