Mezitím se Bitcoin v asijském dopoledním obchodování dostal do středu zájmu, když poprvé za více než rok překročil hranici 40 000 USD.
Jerome Powell v pátek uvedl, že je zřejmé, že měnová politika USA zpomaluje ekonomiku, jak se očekávalo, přičemž referenční jednodenní úroková sazba „se dostala do restriktivního teritoria“.
Přestože Powell potvrdil, že Federální rezervní systém (Fed) je připraven nadále zpřísňovat měnovou politiku, pokud to bude nutné, trhy jsou přesvědčeny, že současný cyklus zvyšování úrokových sazeb se blíží ke konci.
Podle nástroje FedWatch od společnosti CME nyní trhy přikládají 60% pravděpodobnost snížení úrokových sazeb do březnového zasedání Fedu, což je výrazný nárůst oproti 21%, které byly zaznamenány před méně než týdnem.
Americký dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, se naposledy obchodoval poblíž pátečního závěru na úrovni 103,28.
Údaje z USA zůstávají „hlavním motorem“ měn zemí G10, takže mzdy mimo zemědělství jsou tento týden „nejdůležitější rizikovou událostí“, uvedl Kyle Rodda, senior analytik finančních trhů na Capital.com. Ostře sledovaná listopadová zpráva o zaměstnanosti bude zveřejněna v pátek.
„Jsme svědky toho, jak se oceňuje výjimečnost americké ekonomiky, což je umocněno uvolňováním dlouhých pozic v americkém dolaru.“
To znamená, že dolarové páry by mohly i nadále získávat podporu v závislosti na amerických ekonomických údajích, uvedl Rodda.
Dolar se v obchodování proti japonskému jenu prodával za 146,58, po tom, co během seance klesl na svou nejnižší úroveň od 11. září 146,24. Japonský jen se nedávno vzpamatoval od téměř 33letého minima 151,92 jenů za dolar, kterého dosáhl v polovině listopadu.
Australský dolar zaznamenal vzestup na nové čtyřměsíční maximum vůči americkému dolaru na 0,669 USD, zatímco novozélandský dolar dosáhl hodnoty až 0,6222 USD, což je jeho nejsilnější úroveň od konce července.
Britská libra byla naposledy obchodována na úrovni 1,2682 USD, a oslabila z tříměsíčního maxima vůči americkému dolaru 1,2733 USD, kterého dosáhla minulý týden.
Měnové trhy by tento týden mohly být ovlivněny projevy několika představitelů Evropské centrální banky a řadou ekonomických údajů z regionu, včetně revidovaných čísel hrubého domácího produktu eurozóny za třetí čtvrtletí, která mají být zveřejněna ve čtvrtek.
Nedávné údaje ukázaly, že inflace v eurozóně v listopadu klesla na 2,4%, což poskytlo nový impuls pro sázky, že ECB by mohla snížit úrokové sazby rychleji, než banka sama naznačuje.
Euro se v pondělí pohybovalo převážně beze změny na úrovni 1,0874 USD, po poklesu na 1,0829 USD v reakci na údaje o inflaci z minulého týdne.
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde má vystoupit později v pondělí.
„Lagarde jistě uvítá zprávu o indexu spotřebitelských cen v eurozóně z minulého týdne, ale pochybuji, že se ještě bude zabývat myšlenkou na snížení sazeb ECB,“ uvedla Carol Kong, měnová analytička Commonwealth Bank of Australia, a dodala, že trh práce v eurozóně je stále napjatý.
Bitcoin dosáhl poprvé za více než 18 měsíců hranice 40 000 dolarů, což bylo podpořeno očekáváním, že americké regulační úřady v blízké době schválí fondy obchodované na burze (ETF) založené na bitcoinech.
Zdroj: CNBC