americký dolar

Americký dolar je stabilní, protože obchodníci sázejí na to, že snižování sazeb začne v 1. čtvrtletí

Ve středu dolar udržoval své pozice blízko dvoutýdenního vrcholu, zatímco euro zůstávalo slabé v důsledku rostoucích očekávání trhu, že Evropská centrální banka by mohla snížit úrokové sazby již v březnu.

Euro oslabilo o 0,1% na 1,0783 USD, když dokonce dosáhlo třítýdenního minima 1,0775 USD. To se stalo v reakci na upravované tržní očekávání úrokových sazeb směrem dolů, což bylo způsobeno slabými ekonomickými údaji a holubičími komentáři ze strany centrální banky.

Jednotná evropská měna dosáhla také tříměsíčního minima vůči britské libře, pětitýdenního minima vůči japonskému jenu a šestitýdenního minima vůči švýcarskému franku.

„Příběh na měnových trzích se týká především měkčího eura,“ řekl Niels Christensen, hlavní analytik společnosti Nordea.

„Včerejší komentáře šéfky ECB Schnabel podpořily názor trhu na brzké snížení sazeb.“

Influentní politička Isabel Schnabel v úterý prohlásila v rozhovoru pro agenturu Reuters, že další zvýšení úrokových sazeb by mohlo být kvůli „výraznému“ poklesu inflace vyřazeno z plánů.

Trhy nyní přikládají zhruba 85% pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na svém březnovém zasedání sníží úrokové sazby, předpokládajíce pokles až o téměř 150 bazických bodů do konce následujícího roku.

ECB určí úrokové sazby příští týden ve čtvrtek, přičemž se očekává, že je ponechá na současné rekordně vysoké úrovni 4%. Také se očekává, že Federální rezervní systém (Fed) a Bank of England v příští středu a čtvrtek ponechají své sazby nezměněné.

Představitelé Fedu mají nyní období mlčení před zasedáním 12. a 13. prosince, na kterém bude hlavní pozornost věnována aktualizovaným prognózám ohledně úrokových sazeb v roce 2024.

Podle nástroje FedWatch společnosti CME trh sází zhruba 60% pravděpodobnost, že Fed v březnu sníží sazby. Také se očekává snížení sazeb o nejméně 125 bazických bodů v následujícím roce.

V posledních dnech investoři přehodnocují možnost snížení amerických úrokových sazeb v následujícím roce, což přispívá ke zpevnění kurzu dolaru.

„Trhy to trochu přehnaly s oceňováním velmi agresivní cesty snižování sazeb v příštím roce,“ uvedla Aninda Mitra, vedoucí oddělení makra a investiční strategie pro Asii ve společnosti BNY Mellon Investment Management.

Mitra uvedla, že by mohlo dojít k návratu, pokud by Fed důrazněji sdělil, že se v dohledné době nechystá snižovat sazby.

„Náš názor je, že Fed by mohl vyčkat do druhého čtvrtletí, a i pak by snížení bylo mnohem mělčí, než by si trh přál,“ řekla Mitra.

Výsledky průzkumu agentury Reuters mezi devizovými analytiky naznačují, že dolar by mohl v příštím roce ztratit na síle vůči měnám zemí G10 kvůli předpokládanému snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, což by mohlo oslabit perspektivy pro americký dolar.

Dolarový index, sledující americkou měnu proti šesti hlavním světovým měnám, se téměř nezměnil, když se pohyboval kolem 103,94.

V Asii se pozornost soustředila na Čínu kvůli revizi výhledu ratingové agentury Moody’s pro úvěry této země. Offshore jüan posílil o 0,11% na 7,1661 USD za dolar po tom, co Moody’s snížila výhled čínské úvěrové spolehlivosti na “negativní“.

Spotový kurz jüanu otevřel na 7,1570 za dolar a později se obchodoval na 7,1577. Hlavní čínské státní banky intenzivně prodávaly americké dolary po prohlášení Moody’s v úterý a pokračovaly v prodeji i ve středu ráno, podle zprávy Reuters.

Japonský jen zůstal beze změny na úrovni 147,14 za dolar. Australský dolar posílil o 0,4% na 0,6581 USD a novozélandský dolar vzrostl o 0,5% na 0,6157 USD.

Ve světě kryptoměn bitcoin klesl o 0,5% na 43 868 dolarů, přestože se na začátku obchodování vyšplhal nad 44 000 dolarů. Bitcoin letos zaznamenal nárůst o 150%, čemuž pomohl optimismus ohledně schválení burzovně obchodovaných bitcoinových fondů (ETF) americkým regulátorem.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn