americký dolar

Americký dolar je stabilní s inflací v USA

V pondělí začal americký dolar silně, především v reakci na očekávaná data o inflaci v USA a poslední letošní schůzku Federálního rezervního systému. Současně deflační tlaky v Číně měly vliv na jüan.

Americký dolar se opět dostal nad úroveň 145 jenů, obchodoval se za 145,12 jenu, čímž si částečně napravil výrazné poklesy oproti japonské měně z konce minulého týdne. Tento posun naznačuje rostoucí očekávání, že politika extrémně nízkých úrokových sazeb Bank of Japan by se mohla brzy změnit.

Britská libra mírně oslabila o 0,02 % na 1,2545 dolaru, a pohybovala se v blízkosti pátečního dvoutýdenního minima 1,2504 dolaru.

Páteční data ukázala zrychlení růstu pracovních míst v USA v listopadu, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 %. Tyto výsledky zdůrazňují odolnost amerického pracovního trhu, což zpochybňuje očekávání o možném snížení úrokových sazeb Fedem na začátku příštího roku.

„Byla to dobrá sada čísel,“ řekl Joseph Capurso, vedoucí oddělení mezinárodní a udržitelné ekonomiky v Commonwealth Bank of Australia neboli CBA.

„Mzdy stále běží pravděpodobně příliš horkým tempem, než aby to Fedu vyhovovalo, a míra nezaměstnanosti klesla – to bylo opravdu velké překvapení.“

Tyto statistiky vedly obchodníky k revizi svých předpokladů o tom, kdy by Federální rezervní systém (Fed) mohl začít snižovat úrokové sazby. Nyní se mnozí domnívají, že ke snížení dojde spíše v květnu než v březnu.

Euro se mírně zvýšilo o 0,06 % na 1,0767 dolaru, avšak zůstalo blízko pátečního více než třítýdenního minima 1,07235 dolaru. Dolarový index se ustálil na hladině 103,95.

Minulý týden tento index vzrostl o více než 0,7 %, čímž ukončil tři týdny trvající pokles.

měny

Nyní se zájem trhu zaměřuje na nadcházející politické zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), které se odehraje na konci tohoto týdne, a na blížící se údaje o inflaci v USA. Očekává se, že tyto údaje, zveřejněné před zasedáním, ukážou další pokles meziročního růstu spotřebitelských cen.

„Velký vliv na americký dolar bude mít tento týden zasedání FOMC, zejména komentáře předsedy (Jeroma) Powella na jeho tiskové konferenci,“ uvedl Capurso z CBA.

„Pokud bude (jestřábí), myslím, že ho trhy pravděpodobně budou ignorovat a americký dolar zůstane stabilní. Pokud však bude holubičí, pak si myslím, že americký dolar a výnosy dluhopisů klesnou, takže jde o asymetrickou reakci.“

V Asii ukázaly víkendové údaje, že v Číně došlo v listopadu k nejprudšímu poklesu spotřebitelských cen za poslední tři roky. Současně se prohloubila deflace v továrnách, což poukazuje na rostoucí deflační tlak v důsledku slabé domácí poptávky, což vyvolává otázky ohledně ekonomického oživení země.

Offshore jüan se obchodoval blízko svého třítýdenního minima, posledně na úrovni 7,1842 za dolar. Přestože byly jeho pohyby v ranním asijském obchodování poměrně omezené.

„Je důležité poznamenat, že hlavní brzdou celkové inflace v Číně zůstávají ceny potravin. Nicméně absence výrazného oživení ekonomiky naznačuje, že slabá inflace bude přetrvávat a že je skutečně zapotřebí větší politické podpory,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

Nejnovější data přicházejí v kontextu nedávných rozmanitých informací o obchodu a výsledků průzkumů ve zpracovatelském sektoru, které podporují volání po dalších politických opatřeních na podporu ekonomického růstu.

Australský dolar, často používaný jako likvidní alternativa k jüanu, zůstal téměř beze změny na úrovni 0,6577 USD. Mezitím novozélandský dolar byl naposledy o 0,11 % výše na úrovni 0,6128 USD.

Zdroj: CNBC

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn