Bitcoin se mezitím blížil svému rekordnímu maximu v rámci pokračující krypto-euforie, zatímco čínský jüan zůstal téměř nezměněn po oznámení Pekingu o cíli hospodářského růstu okolo 5 % pro rok 2024, což bylo v souladu s očekáváním.
Měny se zdály být v tomto týdnu, plném politických a ekonomických novinek, poněkud zpomaleny, přičemž euro se pohybovalo kolem hodnoty 1,085 za dolar, poté co se krátce dotklo rezistenční hranice 1,0867 dolaru.
Dolarový index, odrazující hodnotu dolaru proti koši šesti hlavních měn, zaznamenal mírný nárůst na 103,89.
„Trhy se tak nějak ustálily v rovnováze, zejména v oblasti sazeb,“ řekl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets, s odkazem na vysokou úroveň korelace na globálních trzích dluhopisů, která snížila možnosti pohybu měn.
„Budeme potřebovat, aby se data musela obrátit na obě strany, aby se trh skutečně rozhýbal. A samozřejmě v krátkodobém horizontu existuje tento týden poměrně velké ‚riziko události‘.“
Evropská centrální banka se ve čtvrtek setká, aby projednala svou politiku, přičemž se očekává, že úrokové sazby zůstanou na současné rekordní úrovni 4 %. Investoři budou sledovat jakékoli signály ohledně možného snížení sazeb a budou pozorně sledovat nové ekonomické prognózy.
Údaje o americké zaměstnanosti za únor, které budou zveřejněny v pátek, by mohly vyvolat vlny na globálních trzích. Ekonomové předpokládají zpomalení náboru, avšak větší než očekávané číslo by mohlo podpořit již tak 2,5% růst dolaru v letošním roce.
Před tímto vším, ve středu a ve čtvrtek, bude v Kongresu vypovídat šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell.
Krypto-entuziasmus neopadá, s bitcoinem obchodovaným kolem 66 500 dolarů, a to i po dosažení 68 828 dolarů během seance, což je blízko rekordního maxima 68 999,99 dolarů z listopadu 2021.
Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, letos vzrostl přibližně o 58 %, částečně díky proudu peněz do nově zavedených burzovně obchodovaných fondů (ETF) v USA.
Zprávy z čínského Národního lidového kongresu nepřinesly velké překvapení, s Pekingem, který si stanovil ekonomický růstový cíl 5 % a deficit 3 %. Podle analytiků Nomury bude dosažení tohoto růstového cíle vyžadovat větší stimulační opatření.
Spotový jüan otevřel na úrovni 7,1950 za dolar a obchodoval se na úrovni 7,1994, zatímco offshore jüan byl stabilní na úrovni 7,2121 USD.
Dolar byl naposledy zaznamenán na úrovni 150,37 jenu, což je o 0,1 % méně, čímž se vyhnul rezistenci okolo 150,85, která brzdí tuto měnu již více než tři měsíce.
Průlom by mohl otevřít cestu k dosažení listopadového maxima 151,92, ale také by mohl vyvolat japonskou intervenci.
Trhy v současnosti odhadují asi 65% pravděpodobnost, že Fed začne snižovat sazby v červnu, a předpokládají, že centrální banka letos sazby sníží o zhruba 75 bazických bodů.
Ve své výpovědi v Kongresu Powell pravděpodobně zdůrazní, že Fed chce počkat na více dat.
„Měli bychom očekávat, že předseda Fedu Powell zopakuje trpělivost a zdůrazní, že (se snižováním sazeb) se nespěchá,“ uvedl Christopher Wong, měnový stratég OCBC v Singapuru.
„To jsou však známé věci a neměly by trhy příliš ovlivnit, pokud Powell nesignalizuje razantnější tlaky, které by mohly vést k dalšímu jestřábímu přecenění.“
Sterling se před oznámením britského rozpočtu ve středu snížil o 0,1 % na 1,2674 USD. Ministr financí Jeremy Hunt usiluje o utlumení očekávání ohledně rozsáhlého snížení daní před volbami.
Zdroj: CNBC