Dolar oslabil o 0,68 % na úroveň 145,18 jenu, přičemž tento měnový pár prošel několika dny vysoké volatility. Kurz jenu nejprve prudce vzrostl kvůli jestřábím komentářům ze strany Bank of Japan, ale následně se snížil v reakci na zprávy, které zpochybňovaly možnost brzké změny měnové politiky.
„Hovoří se o tom, že Bank of Japan přikročí k vyšším sazbám, a objevují se spekulace, že by k tomu mohlo dojít již příští týden,“ uvedl ekonom ANZ Tom Kenny.
„Zvýšení sazeb se nyní zdá být předčasné, když jsou spotřebitelské výdaje slabé,“ uvedl, ačkoli vývoj inflace a mezd naznačuje udržitelnou inflaci a ANZ předpokládá, že Japonsko zahájí svou cestu ze superakomodativních záporných sazeb do dubna 2024.
Euro zaznamenalo nárůst o 0,3 % na 1,0797 USD a britská libra posílila o 0,1 % na 1,2566 USD. Dolarový index, který porovnává hodnotu amerického dolaru vůči šesti hlavním měnám, klesl o 0,3 % na 103,76.
Investoři ve Velké Británii reagovali na data ukazující, že růst mezd v zemi zpomalil nejvíce za téměř dva roky. Nicméně, mzdy pravděpodobně stále rostou dostatečně rychle, aby Bank of England udržela svůj restriktivní přístup k úrokovým sazbám.
Nárůst cen železné rudy a oživení v čínském realitním sektoru přispěly ke zvýšení hodnoty australského a novozélandského dolaru.
Australský dolar, 40 let po svém uvedení na trh, si připsal nárůst o 0,32 % na 0,6589 USD. Od svého začátku, kdy byla jeho hodnota okolo 0,9000 USD, dosahoval australský dolar průměrné hodnoty 0,7550 USD od roku 1983. Dříve byl oblíbený mezi globálními investory jako likvidní alternativa komodit a nyní jako expozice vůči Číně, která je největším obchodním partnerem Austrálie.
Novozélandský dolar vzrostl o 0,44 % na 0,6146 USD.
Pozornost na CPI
Nadcházející údaje o inflaci v USA, které mají být zveřejněny v úterý ráno, jsou klíčové pro rozhodnutí, které učiní Federální rezervní systém ve středu.
Od pozitivní zprávy o inflaci v USA z října došlo k poklesu hodnoty dolaru, avšak následné optimistické údaje o zaměstnanosti, vydané v pátek, poskytly dolaru určitou podporu. Existuje téměř jistota, že Fed tento týden ponechá úrokové sazby nezměněné na úrovni 5,25-5,50 %, čímž se zvyšuje důležitost bodových grafů politiků Fedu týkajících se budoucího vývoje sazeb a tiskové konference předsedy Jeroma Powella.
Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládají, že celková inflace za listopad zůstala neměnná a jádrová inflace se udržela na roční úrovni 4 %, což je výrazně nad 2% cílem Fedu.
„Připadá mi to jako ‚risk on‘ ráno, protože všichni doufají v měkké číslo CPI, které nás přesvědčí, že jestřábí komentáře ze strany tvůrců politiky Fedu jsou jen jestřábí komentáře,“ řekl Kit Juckes, vedoucí oddělení měnové strategie v Societe Generale.
„Všichni jen čekají na čísla.“
Trhy aktuálně předpokládají významné snížení úrokových sazeb ze strany centrálních bank v příštím roce. Podle nástroje Fedwatch od CME se odhaduje asi 50% pravděpodobnost, že Federální rezervní systém (Fed) provede první snížení sazeb už v březnu.
Přestože představitelé Fedu, Bank of England a Evropské centrální banky ve veřejných prohlášeních stále hovoří o prodlouženém období snižování sazeb, trhy spekulují o možném obratu v jejich politice.
Klíčová zasedání ECB, Bank of England, Norges Bank a Švýcarské národní banky se konají na konci tohoto týdne. Předpokládá se, že Norsko by mohlo být jedinou z těchto bank, která zvýší sazby. Zároveň existuje riziko, že Švýcarská národní banka by mohla snížit svou podporu švýcarského franku na devizových trzích.
Minulý týden švýcarský frank dosáhl téměř devítiletého maxima vůči euru a v úterý se obchodoval stabilně na úrovni 0,9451 franku za euro.
Zdroj: CNBC