americký dolar

Americký dolar nachází oporu před záplavou údajů o pracovních místech

V úterý americký dolar opět posílil a pohyboval se blízko svého týdenního maxima vůči koši hlavních měn před zveřejněním dat o zaměstnanosti v USA, která by mohla ovlivnit predikce investorů týkající se budoucího vývoje úrokových sazeb.

Euro oslabilo po komentářích Isabel Schnabel z Evropské centrální banky, která v rozhovoru pro Reuters poznamenala, že vzhledem k významnému poklesu inflace zvýšení úrokových sazeb momentálně není v plánu.

Bitcoin se udržoval blízko svého nejvyššího bodu od dubna minulého roku, těsně pod úrovní 42 000 dolarů, částečně díky nedávnému oslabení dolaru, které vedlo investory k přesunu kapitálu do rizikovějších aktiv.

Investoři nyní s napětím vyhlížejí páteční zprávu o nezemědělských mzdách v USA za listopad. Předtím však bude zveřejněna měsíční zpráva JOLTS o dynamice trhu práce v úterý a ve středu se dočkáme průzkumu ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru.

Obě tyto zprávy mohou významně ovlivnit očekávání ohledně pátečních dat a přispět k volatilnímu obchodování na měnových trzích v reakci na aktuální predikce měnové politiky.

„Hlavní pozornost trhu se nyní stále do značné míry soustředí na to, co centrální banky udělají v příštím roce, pokud jde o měnovou politiku. V uplynulém týdnu jsme zaznamenali velmi dramatické holubičí přehodnocení očekávání ohledně sazeb Fedu i ECB, takže to má na devizové trhy určitě vliv,“ uvedl měnový stratég MUFG Lee Hardman.

Dolarový index zaznamenal nárůst o 0,1% a držel se v oblasti svých týdenních maxim.

Podle analytiků bylo mírné posílení dolaru způsobeno obratem po jeho nedávném prudkém výprodeji. V listopadu dolarový index klesl přibližně o 3%, což byl jeho největší měsíční pokles za poslední rok.

„Myslím, že jde možná jen o malé přehodnocení toho, že americký dolar klesl příliš hluboko a příliš rychle,“ řekl Sean Callow, hlavní měnový stratég ve společnosti Westpac.

Podle nástroje FedWatch od společnosti CME očekávají obchodníci s vysokou pravděpodobností snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o minimálně 125 bazických bodů v průběhu příštího roku, přičemž se předpokládá pokles o 50 bazických bodů do června.

„Fed bude reagovat na tvrdá data a nebude je předjímat,“ řekl Thierry Wizman, globální stratég pro devizové a úrokové sazby společnosti Macquarie. „Takže dokud se budou údaje o aktivitě zhoršovat a inflace ustupovat, konvergence k nižším výnosům se obnoví.“

Ve srovnání s tím, futures trhy odhadují 82% pravděpodobnost, že ECB provede první snížení úrokových sazeb do března příštího roku. Tento odhad je motivován rychlejším poklesem inflace v eurozóně, než se očekávalo, což potvrdila nedávná data o spotřebitelských cenách.

Od té doby ztratilo euro 1,34% své hodnoty a tato data vedla Isabel Schnabel, členku bankovní rady ECB, ke změně postoje v otázce snižování sazeb, což představuje obrat oproti jejímu dřívějšímu tvrzení, že zvýšení sazeb zůstává možností.

Euro nedávno pokleslo o 0,1% na 1,0821 USD a proti britské libře také o 0,1% na 85,715 pence.

Čínský jüan nebyl ovlivněn úterním rozhodnutím agentury Moody’s snížit výhled úvěrové spolehlivosti Číny na „negativní“, kvůli nižšímu střednědobému růstu a poklesu v sektoru nemovitostí.

Na zámořském trhu se kurz jüanu pohyboval stabilně okolo 7,153 za dolar, po předchozím obchodování na úrovni 7,16.

Kurz britské libry zůstal téměř nezměněn na 1,2628 USD a japonský jen posílil, což znamená pokles dolaru o 0,1% na 147,05 JPY.

Australský dolar klesl o 0,7% na 0,6576 USD, což je pod jeho pondělním čtyřměsíčním maximem, po tom, co Australská rezervní banka (RBA) v úterý podle očekávání ponechala úrokové sazby na 12letém maximu 4,35%, a uvedla, že ekonomická data od listopadu byla v zásadě v souladu s prognózami.

„Australská měna zažila v posledních týdnech skvělou jízdu a v krátkodobém horizontu byla pravděpodobně překoupená,“ uvedl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.

Bitcoin nedávno zaznamenal pokles o 1,15% na 41 504 dolarů, což je mírně pod jeho pondělním maximem 42 404 dolarů, nejvyšší hodnotou od dubna 2022.

Tato největší kryptoměna na světě zaznamenala v tomto roce růst o 150%. K tomuto nárůstu částečně přispěla naděje, že americké regulační úřady brzy povolí spotové burzovně obchodované fondy (ETF) pro bitcoin. Tyto fondy by mohly bitcoinový trh otevřít mnohem širšímu okruhu investorů.

„Od konce října, kdy bitcoin konečně překonal hranici 30 000 dolarů, působí 40 000 dolarů jako magnet,“ uvedl spoluzakladatel firmy Nexo, která poskytuje kryptografické služby, Antoni Trenchev. „Bylo jen otázkou času, kdy podlehne dalšímu kulatému číslu, protože nadšení ohledně spotového ETF dosahuje horečnaté úrovně.”

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn