Naplněný kalendář tohoto týdne zahrnuje odložené zasedání OPEC+, zveřejnění důležitého ukazatele inflace od Federálního rezervního systému, spolu s údaji o spotřebitelských cenách v eurozóně a Austrálii. Také se bude rozhodovat o úrokových sazbách Novozélandské rezervní banky a zveřejněny budou čínské údaje o PMI.
Dolarový index, který srovnává hodnotu amerického dolaru vůči šesti hlavním světovým měnám, klesl o 0,2% na 103,22 a byl na cestě k měsíční ztrátě více než 3%, což představuje jeho nejhorší výkon za posledních dvanáct měsíců.
„Očekávání jsou taková, že americké sazby dosáhly svého vrcholu, což naznačuje, že je čas z dolaru vystoupit,“ řekl Colin Asher, hlavní ekonom banky Mizuho.
„Americké akcie nyní ukončily čtyři týdny růstu v řadě, což také zatěžuje poptávku po bezpečném přístavu dolaru,“ řekl Asher.
Obchodníci, kteří se vrátili na trh po volnu na Den díkůvzdání, pokračovali ve sledování vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech. Zvláštní pozornost věnovali otázce, kdy by mohlo dojít k jejich prvnímu snížení. Očekává se, že tento týden zveřejněné údaje o jádrových cenách PCE v USA poskytnou další náznaky budoucích kroků Federálního rezervního systému.
„Vzhledem k tomu, že míra inflace CPI ve většině zemí G10 je stále nad cíli centrálních bank, existuje silná motivace pro tvůrce politik, aby podpořili téma „vyšší na delší dobu“, protože vyšší tržní sazby pomohou v boji proti inflaci,“ řekla Jane Foley, hlavní devizová stratég Rabobank.
„Investoři však tuto politiku prohlédli a zdá se, že se stále více zabývají sázkami na načasování a tempo snižování sazeb v příštím roce.“
Podle nástroje CME FedWatch se na základě tržních cen odhaduje přibližně 23% pravděpodobnost, že Fed začne již v březnu uvolňovat měnovou politiku.
Mezitím britská libra v reakci na oslabující dolar vzrostla na více než dvouměsíční maximum 1,2627 USD, čímž navázala na své zisky z minulého týdne. Tento nárůst byl podpořen údaji, které ukázaly, že britské společnosti v listopadu po tříměsíčním poklesu nečekaně zaznamenaly mírný růst.
„Poslední údaje o PMI byly ve Spojeném království dobré, což naznačuje, že situace není tak úplně bezútěšná, jak se zdálo,“ uvedl Asher ze společnosti Mizuho.
Britská libra směřovala k měsíčnímu zisku přibližně 3,8%, což by byl její největší měsíční nárůst od více než 5% růstu zaznamenaného v listopadu minulého roku.
Americký dolar zaznamenal pokles o 0,2% na 149,08 jenu, zatímco euro si polepšilo o 0,1% na 1,0941 USD.
Australský dolar dosáhl více než tříměsíčního maxima 0,66 USD a novozélandský dolar (kiwi) vzrostl o 0,1% na 0,6091 USD před středečním rozhodnutím novozélandské rezervní banky (RBNZ) o úrokových sazbách. Očekává se, že RBNZ ponechá sazby beze změny na 5,5%, stejně jako od poslední úpravy v květnu.
V Číně jüan oslabil po přerušení pěti seancí posilování v řadě, přičemž pevninský jüan byl naposledy kótován na úrovni 7,1518 za dolar. Jeho offshore verze klesla o 0,1% na 7,1579 za dolar.
Před otevřením trhu Čínská lidová banka nastavila referenční kurz jüanu na 7,1159 za dolar, což je mírně slabší hodnota oproti předchozí fixaci na 7,1151. Jüan se může obchodovat v rámci pásmu 2% od tohoto středového kurzu.
Zdroj: Reuters