americký dolar

Americký dolar posiluje po rozhodnutí Fedu

Ve čtvrtek dosáhl dolar nových výšek a po rozhodném postoji amerického Federálního rezervního systému se obchodoval blízko svého nejvyššího kurzu vůči jenu od listopadu.

Britská libra se poté, co ve středu vyšla nižší než očekávaná zpráva o inflaci, propadla na nejnižší úrovně za několik měsíců. To vyvolává otázky ohledně toho, zda by Bank of England mohla ve čtvrtek sledovat své americké protějšky a neměnit sazby.

Na středečním zasedání ponechal Fed úrokové sazby beze změny v rozmezí 5,25% až 5,50%, v souladu s tržními očekáváními.

Nicméně americká centrální banka přijala rozhodnější přístup v měnové politice, což naznačuje, že věří ve svou schopnost kontrolovat inflaci bez negativního dopadu na ekonomiku či zvýšených propouštění.

Dolarový index, který měří měnu vůči koši konkurentů, ve čtvrtek vzrostl až na 105,59, což je nejsilnější hodnota od 9. března.

V předchozím týdnu tento index vykázal růst devátý týden v řadě, což je jeho nejlepší výkon za téměř dekádu, díky silnému americkému ekonomickému růstu, který podporoval dolar.

Dle aktualizovaných čtvrtletních odhadů, které publikovala americká centrální banka, by mohly být úrokové sazby Fedu letos ještě jednou zvýšeny až na 5,50% – 5,75% a mohly by zůstat striktnější až do roku 2024, což je dříve, než se původně předpokládalo.

Po zasedání Fedu klesl japonský jen k hodnotě 148,39 vůči dolaru a téměř dosáhl svého nejnižšího bodu, 148,47, což je nejslabší od listopadu.

Ačkoli se směnný kurz dolaru/jenu blíží úrovním z konce předchozího roku, pravděpodobnost, že by Bank of Japan mohla na svém pátečním zasedání utáhnout svou politiku, je nízká.

„Pochybujeme, že guvernér Ueda poskytne silné vodítko pro měnovou politiku, dokud neshromáždí dostatečné důkazy o příznivém mzdově-cenovém cyklu,” uvedla ve své poznámce Carol Kong, ekonomka Commonwealth Bank of Australia.

Dodala, že absence změny na pátečním zasedání BOJ by mohla tlačit kurz dolaru vůči jenu k růstu.

„Spolu s varováním japonských představitelů se podle našeho názoru riziko devizové intervence ze strany BOJ nadále zvyšuje.“

Britská libra nedávno klesla na 1,2311 USD, což v dopoledních asijských hodinách představovalo pokles o více jak 0,2% a nové několikaměsíční minimum proti americkému dolaru před odpoledním rozhodnutím Bank of England týkajícím se úrokových sazeb.

V srpnu neočekávaně došlo ke zpomalení inflace v Británii, jak vyplývá ze středečních oficiálních dat, což vyvolává spekulace, zda a o kolik se Bank of England rozhodne v předvečer svého dalšího prohlášení upravit úrokové sazby.

Ačkoli informace o indexu spotřebitelských cen byly pozitivním signálem pro britskou ekonomiku, National Australia Bank ve své analýze uvedla, že tato data mohou komplikovat nadcházející rozhodnutí Bank of England.

„Po tvrdohlavě vysokých údajích o průměrném výdělku z minulého týdne by silnější zpráva o inflaci BOE trochu usnadnila život při potenciálním konečném zvýšení sazeb o 25 bazických bodů tento týden.”

Tržní aktéři původně očekávali, že Bank of England ve čtvrtek znovu zvýší úrokové sazby, což by bylo patnáctým takovým krokem. Avšak po nedávných datech se tato předpověď rychle změnila.

Euro v poslední době pokleslo o více než 0,2% na hodnotu 1,0632 USD.

Zdroj: CNBC

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn