americký dolar

Americký dolar před rozhodnutím Fedu klesá

Ve středu klesl dolar v očekávání rozhodnutí Federálního rezervního systému o nastavení úrokových sazeb, které bude vyhlášeno později v průběhu dne. Současně šterlink ztratil na hodnotě kvůli predikcím, že Bank of England přeruší svůj trend zvyšování úrokových sazeb.

Americký dolarový index, jež sleduje výkon dolaru proti koši hlavních měn, poklesl o zhruba 0,2% na hodnotu 105,02, s trhem v očekávání verdiktu o úrokových sazbách.

Naopak britská libra prokázala větší výkyvy, když poklesla o 0,22% na 1,2363 USD, a to po dosažení téměř čtyřměsíčního minima v reakci na zprávy o nižší inflaci ve Velké Británii v srpnu než se původně předpokládalo.

Oficiální údaje zveřejněné ve středu ukázaly, že britská inflace spotřebitelských cen v srpnu klesla na 6,7% místo očekávaného nárůstu na 7,0% z červnových 6,8%, jak předpovídali ekonomové oslovení Reuters.

„Šokující zpomalení inflace ve Spojeném království je pro BoE dobrou zprávou před zítřejším rozhodnutím o sazbách,“ uvedl Nick Rees, analytik devizového trhu společnosti Monex Europe. Dodal však, že poslední kolo údajů o inflaci pravděpodobně přichází příliš pozdě na to, aby změnilo názor mnoha tvůrců politik před zasedáním BoE.

Na finančních trzích se začalo spekulovat, že existuje téměř 50% pravděpodobnost, že Bank of England (BoE) ve čtvrtek nemění sazby, což by bylo poprvé po sérii 14 zvyšování od prosince 2021. Ještě v úterý trhy přisuzovaly jen 20% šanci na setrvání BoE v aktuálním nastavení.

Údaje o inflaci ve Velké Británii „vyvolávají vážné pochybnosti o tom, zda BoE zítra zvýší sazby“, uvedl stratég ING Francesco Pesole.

Mezitím tržní aktéři předpokládají, že americký Federální rezervní systém (Fed) pravděpodobně nechá sazby mezi 5,25% a 5,50% a budou sledovat další směry a indikace od centrální banky.

„Powell se bude snažit o neutrální, dobře zvládnutou rétoriku: uznání pokroku v datech, pokračování ve zdůrazňování závislosti na datech, udržování možnosti dalšího zvýšení v chodu a pouze vágní zmínka o cestě do roku 2024,“ uvedla Elsa Lignos, globální vedoucí oddělení měnové strategie v RBC Europe.

Trhový nástroj CME FedWatch ukazuje, že futures trhy předpokládají 30% šanci na navýšení sazeb o 0,25% v listopadu a 35% pravděpodobnost v prosinci.

Zraky byly upřeny na japonský jen kvůli rostoucím komentářům z USA a Japonska ohledně potenciální intervence.

Kurz jenu k dolaru zůstal stabilní na hodnotě 147,89 před očekávaným rozhodnutím Fedu.

Japonský hlavní finanční diplomat Masato Kanda ve středu znovu upozornil na tržní vývoj a zdůraznil, že japonská vláda udržuje těsný kontakt s měnovými autoritami v USA a jinde, přičemž trhy sleduje s „výraznou naléhavostí”.

Americká ministryně financí Janet Yellen reagovala na otázku o možném pochopení USA pro další japonskou intervenci nákupem jenu tím, že to „záleží na konkrétních okolnostech”.

Hovoří se o potenciálním předčasném ukončení velmi uvolněné politiky Bank of Japan, ale očekává se, že v pátek centrální banka zůstane u svých nízkých sazeb a potvrdí, že v současném nejistém ekonomickém klimatu bude pokračovat v měnových stimulech.

Čínský jüan zůstal prakticky beze změny poté, co Čína, jak bylo očekáváno, ve středu nezměnila své klíčové úrokové sazby. Poklesl o 0,1% na 7,3110 vůči dolaru.

Mezitím euro posílilo o zhruba 0,2% a bylo obchodováno za 1,0697 USD.

Zdroj: CNBC

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn