Britská libra patřila mezi nejslabší měny, což bylo způsobeno zprávami o poklesu britské ekonomiky v říjnu, což zvyšuje obavy z recese a komplikuje úsilí Bank of England (BoE) o udržení současné úrokové politiky před jejím čtvrtečním zasedáním.
Index amerického dolaru, který porovnává dolar vůči šesti hlavním světovým měnám, vzrostl o 0,2 % na 103,94, čímž si téměř vynahradil 0,31% pokles z předchozího dne.
Fed během dne oznámí aktualizované ekonomické a úrokové prognózy. Analytici a investoři očekávají, že úrokové sazby zůstanou nezměněny.
Zvláštní pozornost bude věnována tomu, zda předseda Fedu Jerome Powell naznačí možnost snížení úrokových sazeb v první polovině roku 2024 a jaké signály o budoucí měnové politice vysílá takzvaný „dot plot“ Fedu.
Nedávná data ukazují na možné „měkké přistání“ ekonomiky, ale noční údaje o spotřebitelských cenách v listopadu naznačily nečekaný růst. Trh s futures předpovídá až čtyři čtvrtprocentní snížení sazeb v příštím roce, přičemž první se očekává v květnu.
Craig Erlam, stratég společnosti OANDA, poukázal na to, že „dot plot“ může být důležitější pro formování tržních očekávání než samotné Powellovy komentáře.
„Nemůžeme očekávat, že Fed sladí své poselství s tím, co trhy aktuálně oceňují,“ řekl.
„Neznamená to, že budeme svědky agresivního odsunu, jako tomu bylo dříve, ale v tuto chvíli je zřejmě vše v bodovém grafu. Je téměř irelevantní, co (Powell) říká, pokud dot plot oceňuje čtyři snížení sazeb v příštím roce.“
James Kniveton, senior corporate FX dealer společnosti Convera, zopakoval, že Fed trvá na tom, že je závislý na datech, ale trh „se již chová, jako by snížení sazeb bylo zapečené“.
„Pokud Fed dnes večer tato očekávání snížení sazeb odsunul, dolarový index může mít příležitost posunout se zpět do říjnového pásma 105-107,“ řekl.
Ve čtvrtek proběhne zasedání několika hlavních centrálních bank, včetně Evropské centrální banky (ECB), Bank of England (BoE), Norges Bank a Švýcarské národní banky (SNB). Očekává se, že z těchto bank bude Norges Bank pravděpodobně jediná, která by mohla zvýšit úrokové sazby. Navíc existuje možnost, že SNB by mohla snížit svou podporu švýcarského franku na měnových trzích.
V příštím týdnu se schází Bank of Japan (BOJ), a japonský jen vykazuje značnou volatilitu kvůli spekulacím o možném ukončení politiky záporných úrokových sazeb BOJ. Naděje, že k tomu dojde již příští úterý, byly však oslabeny informacemi od agentury Bloomberg, podle kterých představitelé BOJ nevnímají naléhavou potřebu ukončovat tuto politiku.
Americký dolar posílil o 0,16 % na 145,67 jenu po poklesu o 0,5 % v předchozím obchodním dni. Vůči euru dolar mírně posílil na úroveň 1,0786 USD a proti britské libře, která klesla po zveřejnění údajů o HDP Spojeného království, vzrostl o 0,3 % na 1,2525 USD.
„Říjnové údaje znamenají, že jsme na cestě k mírně zápornému výsledku HDP za 4. čtvrtletí ve Spojeném království, ačkoli to v současné době není na vrcholu zájmu Bank of England. Přesto očekáváme, že zítřejší jestřábí tón poskytne libře šterlinků určitou pomoc, zejména na křížích,“ uvedl stratég ING Francesco Pesole.
Bitcoin, vedoucí kryptoměna na trhu, zaznamenal pokles o 0,3 % na hodnotu 41 320 USD, čímž se odchýlil od svého dvacetiměsíčního maxima, kterého dosáhl v pátek a bylo ve výši 44 729 USD.
Zdroj: CNBC