americký dolar

Americký dolar roste, protože údaje naznačují větší trpělivost Fedu při snižování sazeb

Po dvou dnech plných výkyvů, kdy dolar nejprve prudce spadl a pak se zotavil, ve čtvrtek posílil. Důvodem bylo, že obchodníci interpretovali nejnovější ekonomické zprávy jako signál, že Federální rezervní systém pravděpodobně nebude tak brzy snižovat úrokové sazby.

Dolarový index, který porovnává hodnotu amerického dolaru proti koši šesti hlavních měn, se zvýšil o 0,2% na 104,53 bodů. Předtím, ve středu, zaznamenal pokles o 1,51%, což byl jeho největší denní propad za uplynulý rok.

Euro se drželo stabilně na úrovni okolo 1,084 USD, zatímco britská libra oslabila o 0,2% na hodnotu 1,2385 USD. Dolar mírně klesl oproti japonskému jenu, a to o 0,1% na 151,27 JPY.

Posílení dolaru bylo podpořeno lepšími než očekávanými výsledky maloobchodních tržeb a dalšími indikacemi, že inflace se začíná ochlazovat. Tato situace podporuje teorii o „měkkém přistání“ ekonomiky, což by Federální rezervě umožnilo odložit snižování úrokových sazeb.

„Vidíme, že dolar se dnes vůči ostatním měnám obchoduje slabší, a to díky těmto maloobchodním tržbám, které tlumí naděje, že bychom se potenciálně mohli dočkat snížení sazeb spíše dříve než později,“ uvedla Susannah Steeter, analytička společnosti Hargreaves Landsdown.

„Relace od relace sentiment v tomto ohledu skutečně kolísá. Fed řekl, že se řídí údaji, takže to je to, co konkrétně řídí trh.“

Obchodníci stále věří, že úrokové sazby nebudou zvyšovány, ale podle nástroje FedWatch od CME se pravděpodobnost prvního snížení sazeb do března snížila na méně než 25% z více než 33%, což bylo ještě den předtím.

„Zatímco inflace klesá, ekonomika zůstává silná, což by mohlo Fedu umožnit i zvýšení sazeb, pokud by se tak rozhodl,“ uvedl James Kniveton, senior korporátní devizový dealer společnosti Convera, a zároveň poznamenal, že v současné době se nezdá, že by představitelé Fedu měli chuť sazby zvyšovat.

Ve čtvrtek Jim Reid, stratég z Deutsche Bank, odkázal na analýzu svých ekonomů. Tato studie poukázala na to, že během posledních dvou let již sedmkrát trhy předpokládaly, že Federální rezervní systém rychle sníží úrokové sazby. V každém z těchto šesti předchozích případů se však tyto prognózy nakonec ukázaly jako mylné.

„V určitém okamžiku dojde k holubičímu obratu a tento okamžik by k němu mohl být blíže než ty ostatní, ale mějte se na pozoru, že jsme u této studny byli již sedmkrát během dvou let,“ řekl Reid.

Australský dolar oslabil o 0,5% na hodnotu 0,6479 USD, a novozélandský dolar zaznamenal pokles o 0,8% na 0,598 USD.

Přestože v Austrálii došlo k výraznému nárůstu zaměstnanosti, australská měna z toho nečerpala žádnou výhodu. Důvodem byl zájem obchodníků na skutečnosti, že tento růst byl hlavně v oblasti částečných úvazků, zatímco míra nezaměstnanosti v zemi ve skutečnosti stoupla.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn