V Evropě, kde den přinesl řadu politických prohlášení, norská koruna zpevnila po zvýšení sazeb, zatímco švýcarský frank zůstal relativně stabilní po rozhodnutí Švýcarské národní banky ponechat sazby beze změny. Očekává se, že Bank of England a Evropská centrální banka oznámí své měnové politiky později během dne.
Jerome Powell, předseda Federálního výboru pro volný trh (FOMC), ve středu uvedl, že období zpřísňování měnové politiky Fedu se blíží ke konci a že se objeví diskuze o možném snížení výpůjčních nákladů. Většina politiků Fedu se shodla na tom, že v roce 2024 dojde k poklesu výpůjčních nákladů.
„Každý prostředek komunikace Fedu – prohlášení, tečky i Powellova tisková konference – byl jednoznačně holubičí,“ uvedl stratég RBC Blake Gwinn.
„Tento posun byl asi nejzřetelnější, když Powell přiznal, že výbor na zasedání diskutoval o vhodném načasování škrtů.“
Index amerického dolaru, sledující hodnotu dolaru proti koši hlavních měn, klesl na nejnižší úroveň od poloviny srpna, dosahujíc hodnoty až 102,42. Poslední zaznamenaná hodnota byla o 0,3 % nižší, na úrovni 102,57.
Tržní odhady z nástroje CME FedWatch nyní ukazují na více než 85% pravděpodobnost, že Federální rezervní systém (Fed) v březnu sníží úrokové sazby, což je výrazný nárůst oproti 40% pravděpodobnosti den předtím. Obchodníci považují za pravděpodobné, že Fed příští měsíc sazby sníží v poměru jedna ku pěti.
Švýcarská národní banka (SNB) zahájila den plný oznámení centrálních bank v Evropě tím, že, jak bylo očekáváno, ponechala úrokové sazby na úrovni 1,75 %. Frank oslabil vůči euru, ale posílil oproti slabšímu dolaru po oznámení SNB, která uvedla, že inflační tlaky se v posledním čtvrtletí mírně snížily.
Norská koruna naopak zaznamenala růst vůči euru i dolaru, poté co Norges bank nečekaně zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 4,5 % a naznačila, že sazby pravděpodobně zůstanou na této úrovni po nějakou dobu.
![](https://kurzobchodovani.cz/wp-content/uploads/2023/06/meny-1024x536.jpg)
Pozornost se nyní obrací k oznámením Bank of England (BoE) a Evropské centrální banky (ECB), které se očekává, že ponechají úrokové sazby beze změny, zatímco trhy pečlivě sledují jejich komunikaci ohledně možného uvolnění měnové politiky v roce 2024.
„Tvůrci politik z obou centrálních bank se pokusili vyrazit proti nedávným pohybům na trhu, ale zatím jen s omezeným účinkem,“ poznamenal ekonom Lloyds Banking Group Hann-Ju Ho.
„Právě jejich pokyny ohledně politických opatření v příštím roce budou budit pozornost.“
Japonský jen pokračoval ve svém posilování kvůli poklesu amerického dolaru a dosáhl své nejvyšší hodnoty od 31. července, když se vyšplhal na 140,95 jenu za dolar. Poslední zaznamenaná hodnota byla o 0,9 % vyšší, dosahujíc úrovně 141,58 jenu za dolar.
Masafumi Yamamoto, hlavní měnový stratég v Mizuho Securities, poznamenal, že nečekaně holubičí postoj zasedání FOMC mohl překvapit některé obchodníky, kteří byli skeptičtí vůči jenu a optimističtí vůči dolaru, což je vedlo k rychlému uzavírání svých pozic.
Yamamoto také uvedl, že japonské exportní firmy, které dosud neupravily své zajišťovací strategie, pravděpodobně nyní spěchají s těmito úpravami.
Očekávání, že Japonská centrální banka (BOJ) by mohla na svém zasedání 18. a 19. prosince ukončit politiku záporných úrokových sazeb, již zřejmě opadla. Přesto by BOJ mohla upravit své prohlášení, možná vyjádřením ochoty k dalšímu uvolnění měnové politiky, pokud to bude nutné, podle Yamamota.
Taková změna by mohla být „považována za jeden z kroků směrem k normalizaci… takže by to mohlo být pro japonský jen pozitivní,“ řekl.
Zdroj: CNBC