americký dolar

Americký dolar se po klíčových údajích o inflaci ustálil

V pondělí americký dolar zaznamenal mírný pokles a stabilizoval se po nedávných výkyvech, přičemž se pozornost trhů zaměřila na očekávané údaje o inflaci v USA, které by měly poskytnout další náznaky o možném vývoji úrokových sazeb.

Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru proti koši šesti hlavních světových měn, se v 9:00 GMT obchodoval se snížením o 0,1 % na hodnotě 105,090. Tento pokles následoval po týdnu růstu, který přerušil dva týdny poklesů.

Dolar čeká na klíčové údaje o inflaci

Minulý týden dolar zažil výrazné výkyvy, když nejednoznačné údaje z americké ekonomiky vyvolaly nejistotu ohledně toho, kdy Fed začne snižovat úrokové sazby.

Na počátku tohoto týdne se však očekává, že volatilita dolaru poklesne, jelikož trhy se soustředí na nadcházející data o inflaci v USA, která by měla klíčově ovlivnit krátkodobé tržní nálady ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb.

Očekává se, že ve středu zveřejněná zpráva o indexu spotřebitelských cen odhalí, že základní inflace meziročně vzrostla o 3,6 %, což by bylo nejnižší tempo růstu za více než tři roky.

Překvapivě vysoký inflační údaj by však mohl posílit očekávání snížení úrokových sazeb do konce roku, což by mohlo podpořit americký dolar.

„Poté, co holubičí zasedání FOMC a měkké dubnové NFP vycucly z dolaru momentum růstu, je otázkou, zda cenové údaje mohou aktivně přispět k poklesu dolaru,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Tento týden investoři získají nový vhled do situace amerických spotřebitelů, když se dozví výsledky dubnových maloobchodních tržeb a finanční výsledky předních maloobchodních řetězců jako Walmart (WMT) a Home Depot (HD).

britská libra

Sterling těží z údajů o silném růstu

V Evropě měnový pár GBP/USD zaznamenal růst o 0,1 % na hodnotu 1,2531, čímž si udržel pozitivní momentum po minulotýdenním zveřejnění údajů o HDP, které ukázaly, že britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí 2024 zaznamenala největší růst za poslední téměř tři roky.

„Sterling je i nadále svědkem výprodeje s přestávkami, kdy páteční zveřejnění silnějšího než očekávaného údaje o HDP za první čtvrtletí roku 2024 dokázalo sterlingu poskytnout určitou podporu,“ dodali analytici z ING. 

„Pochybujeme, že tento lepší než očekávaný údaj má příliš velký vliv na uvažování Bank of England – snad kromě toho, že jí dává určitý prostor pro trpělivost v oblasti politiky. A v nadcházejících čtvrtletích si zachováváme pro libru šterlinků tendenci k poklesu.“ 

Měnový pár EUR/USD se obchodoval s nárůstem o 0,1 % na hodnotě 1,0784, přestože tento pozitivní trend může být jen dočasný, vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka (ECB) naznačila snížení sazeb 6. června.

Inflace v eurozóně je očekávána k poklesu zpět na 2 % v příštím roce, což by mohlo vést k tomu, že tvůrci politik ECB zahájí snižování úrokových sazeb z rekordních úrovní v červnu, jak naznačují zápisy z jejich dubnového zasedání.

Trhy nyní předpokládají až tři snížení sazeb v letošním roce, přičemž další dvě by mohla následovat po červnu, nejpravděpodobněji v září a v prosinci, kdy ECB zveřejní nové ekonomické prognózy.

čínský juan

Jüan klesá na dvouleté minimum

V Asii se měnový pár USD/CNY zvýšil o 0,1 % na 7,2339, což je nejvyšší hodnota za poslední dva týdny. To bylo reakcí na smíšené údaje o čínské inflaci zveřejněné o víkendu.

Index spotřebitelských cen v Číně za duben vzrostl nad očekávání, což bylo podpořeno trvajícími stimulačními opatřeními Pekingu, které povzbudila poptávku. Na druhou stranu, inflace cen výrobců poklesla devatenáctý měsíc po sobě, reflektující pokračující slabost čínské podnikatelské aktivity.

Navíc, obchodníci byli opatrnější vůči Číně po zprávách, že administrativa prezidenta Joea Bidena plánuje zavést nová obchodní cla, zejména na čínský sektor elektromobilů, což by mohlo vést k obnovení obchodního napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

Měnový pár USD/JPY se zvýšil o 0,1 % na 155,87 a pohyboval se blízko úrovně 156 bodů. Trh stále sleduje možné vládní intervence na podporu japonského jenu, po alespoň dvou případech takových zásahů na začátku května, které měly za cíl snížit hodnotu páru USD/JPY z 34letých maxim přesahujících 160.

Zdroj: Investing

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn