americký dolar

Americký dolar se před americkými daty dostal na měsíční minimum vůči euru

Americký dolar ve středu dosáhl měsíčního minima vůči euru a oslabil vůči jenu, protože obchodníci vidí rizika pro americkou měnu před klíčovou zprávou o inflaci, která by mohla ovlivnit směr politiky Federálního rezervního systému.

Analytici poznamenali, že dolar v úterý oslabil po neočekávaném růstu cen výrobců v USA v dubnu a dodali, že zásadní bude údaj o spotřebitelských cenách ve službách ve středeční zprávě.

Jen vůči dolaru posílil, ale stále se nacházel poblíž nejnižších úrovní za více než 30 let, protože rozdíl ve výnosech mezi japonskými a americkými státními dluhopisy stále tlačí na prodej japonské měny.

Euro si připsalo 0,1 % na 1,0828 USD, když předtím poprvé od 10. dubna vzrostlo na 1,0835 USD.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním rivalům a je silně zatížen eurem, oslabil o 0,20 % na 104,80, což je nejnižší úroveň za 1,5 týdne.

Podle průzkumu agentury Reuters se očekává, že středeční zpráva o jádrových spotřebitelských cenách ukáže nárůst indexu CPI v dubnu o 0,3 % meziměsíčně, což by bylo snížení oproti březnovému růstu o 0,4 %.

„I když bychom očekávali, že (údaje o CPI) zůstanou příliš vysoké na to, aby Federální rezervní systém cítil jistotu, že nastal čas začít snižovat úrokové sazby, znamenalo by to krok správným směrem,“ uvedl Julien Lafargue, hlavní tržní stratég Barclays Private Bank, který očekává, že hrbolatý proces dezinflace bude pokračovat.

Vyšší než očekávané spotřebitelské ceny v USA v prvním čtvrtletí roku vedly k výraznému přehodnocení tempa snižování sazeb Fedu, přičemž aktuální odhady ukazují na snížení o zhruba 44 bazických bodů v tomto roce.

„Dnešní údaje budou klíčové pro krátkodobý výhled, ale vidíme euro/dolar na úrovni 1,10, protože očekáváme, že ekonomické pozadí v USA povede Fed ke snížení sazeb více, než trhy v současnosti oceňují,“ uvedl Roberto Mialich, vedoucí oddělení forexové strategie UniCredit, a dodal, že do roku 2024 vidí tři snížení.

měny

Předseda Fedu Jerome Powell v úterý optimisticky zhodnotil stav americké ekonomiky, předpověděl pokračující růst nad trendem a vyjádřil důvěru v klesající inflaci, kterou nedávné údaje sice oslabily, ale zůstává převážně nezměněná.

Stratég Deutsche Bank Alan Ruskin poznamenal, že výrazné změny v očekávání vývoje sazeb by vyžadovaly více než jedno mírné překvapení směrem nahoru nebo dolů, aby výrazně ovlivnily trhy.

Dolar ve středu klesl o 0,4 % na 155,83 jenu, přičemž přes noc dosáhl až na 156,80. Japonské dlouhodobé výnosy byly na úrovni 0,955 % poté, co na začátku týdne vzrostly na více než desetiletá maxima, když Japonská centrální banka (BOJ) snížila nabídkové částky pro segment dluhopisů v rámci operace nákupu dluhopisů, což byl jestřábí signál pro trhy.

Růst dolaru na 34leté maximum 160,245 jenu 29. dubna vyvolal dvě kola agresivních nákupů jenu, pravděpodobně ze strany BOJ a japonského ministerstva financí (MF). Banka Bank of America má podezření, že MF intervenovalo 29. dubna při úrovni 159,4 jenu za dolar a 1. května při úrovni 157,5 jenu.

Shusuke Jamada, stratég pro sazby a devizovou politiku v BofA Japan, uvedl, že pokud Fed začne v prosinci snižovat sazby, což je základní scénář BofA, MF bude muset intervenovat, aby udrželo dolar pod hranicí 160 jenů. Dodal, že MF může na devizové intervence vynaložit až 300 miliard USD a očekává, že dolar začne klesat ve čtvrtém čtvrtletí, kdy Fed začne snižovat sazby.

Dolar vůči norské koruně klesl o 0,6 % na 10,7525, přičemž se dotkl nejnižší úrovně od 10. dubna na 10,7418. Analytici uvedli, že rozdíl mezi americkými a norskými sazbami možná dosáhl vrcholu. Údaje z pátku ukázaly, že jádrová inflace v Norsku v dubnu poklesla méně, než se očekávalo, a guvernérka Ida Wolden Bache uvedla, že centrální banka očekává, že sazby ještě nějakou dobu zůstanou stabilní.

Čínský jüan se odrazil od dvoutýdenního minima vůči dolaru po zprávě o možném plánu na zmírnění přebytku bytů v Číně, což posílilo sentiment a převážilo nad rozhodnutím amerického prezidenta Joea Bidena zavést prudké zvýšení cel na řadu čínského zboží. V zámořském obchodování dolar klesl o 0,27 % na 7,2210 jüanu.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn