Dolarový index, porovnávající hodnotu americké měny vůči šesti hlavním konkurentům, v roce 2023 klesl o 2 %, čímž ukončil dvouletý růst. Nedávno se index dostal na úroveň 101,44, což je nárůst o 0,059 %, přičemž investoři přemýšleli o možnosti, že Fed během roku sníží úrokové sazby.
Nejvíce byl růstem dolaru postižen japonský jen, který oslabil o 0,35 % na 141,36 jenů za dolar a za celý rok 2023 klesl o 7 %.
V Japonsku se záchranné týmy snažily v úterý dostat do oblastí izolovaných silným zemětřesením na Nový rok. Zemětřesení způsobilo značné škody, včetně více než 20 mrtvých, poškozených budov a tisíců domácností bez elektrické energie.
Trhy podle nástroje CME FedWatch nyní předpokládají 86% pravděpodobnost, že Fed začne v březnu snižovat úrokové sazby, a v průběhu roku se očekává snížení sazeb o více než 150 bazických bodů.
„Otázkou je, kdy a jak rychle dojde ke snížení sazeb,“ uvedl Marc Chandler, hlavní tržní stratég společnosti Bannockburn Global Forex.
„Umírněné cenové tlaky a slabší růstové impulsy způsobily, že se kyvadlo tržního sentimentu dramaticky vychýlilo od mantry „výše na delší dobu“ z většiny loňského roku k cenám agresivního uvolňování“ ze strany centrálních bank, uvedl Chandler.
Současně se zvyšuje zájem o různé ekonomické informace, jež mají být vydány v průběhu tohoto týdne. To zahrnuje data o dostupných pracovních pozicích a statistiky zaměstnanosti mimo zemědělský sektor. Dále, ve čtvrtek bude publikován protokol z posledního zasedání Federálního rezervního systému v prosinci, který nabídne pohled na postoj centrálních bankéřů k možnému snížení úrokových sazeb v průběhu tohoto roku.
„Pozitivní sentiment z konce roku 2023 se může přenést do tohoto týdne, protože se všechny oči upírají k páteční zprávě o pracovních místech v USA,“ uvedl Nicholas Chia, makro stratég banky Standard Chartered.
Na svém prosincovém zasedání Fed neočekávaně zaujal mírnější postoj, přičemž pro rok 2024 předpověděl pokles úrokových sazeb o 75 bazických bodů.
Tento krok stojí v ostrém kontrastu k postoji jiných hlavních centrálních bank, jako jsou Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England (BoE), které signalizovaly, že plánují udržet sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
Nicméně, trhy předpokládají, že ECB sníží sazby o 158 bazických bodů v průběhu tohoto roku, zatímco BoE by měla sazby snížit o 144 bazických bodů v roce 2024.
Euro zaznamenalo pokles o 0,13 % na 1,103 USD, vzdalující se tak od pětiměsíčního maxima 1,11395 USD, kterého dosáhlo minulý týden. Během minulého roku euro posílilo o 3 %, což byl jeho první roční zisk od roku 2020.
Britská libra se naposledy obchodovala na úrovni 1,2729 USD, což představovalo denní nárůst o 0,05 %. V loňském roce zaznamenala nejlepší výkon od roku 2017 s 5% ziskem, přestože slabnoucí ekonomika a nejistota spojená s volbami snižují pravděpodobnost opakování tohoto úspěchu.
Australský dolar vzrostl o 0,35 % na 0,68335 USD, zatímco novozélandský dolar se téměř nezměnil a pohyboval se na 0,63155 USD.
Kryptoměny zahájily rok energicky, když bitcoin dosáhl 21měsíčního maxima 45 532 USD, podpořen očekáváním, že americká Komise pro cenné papíry a burzu brzy schválí burzovně obchodované fondy zaměřené přímo na bitcoin.
Zdroj: Reuters