Jerome Powell naznačil, že Fed je blízko k získání potřebné důvěry pro snížení úrokových sazeb, což obvykle vede k oslabení měny. I přes mírný růst o 0,08 % na 102,84 v 09:17 GMT, dolarový index mířil k týdennímu poklesu o přibližně 1 % ve srovnání s košem šesti hlavních světových měn.
Páteční klíčové údaje o zaměstnanosti v USA by mohly určit směr americké měnové politiky až do června. Ekonomové předpokládají, že po lednovém překvapivém nárůstu o 353 tisíc pracovních míst, bude v únoru zaznamenán přírůstek o 200 tisíc míst.
„Zpráva z tohoto pátku, která by odpovídala konsensu o nárůstu počtu pracovních míst mimo zemědělství o 200 tisíc, by jistě udržela Fed v jeho vyčkávacím režimu,“ uvedl Padhraic Garvey, regionální ředitel výzkumu ING.
„Bude (údaj) zásadní pro určení dalšího směřování trhů, ale zdá se, že trhy se sazbami se připravovaly na mnohem slabší údaj.“
Diskuse Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) o časování pro uvolnění měnové politiky vedla k oslabení eura proti dolaru.
ECB v čtvrtek udržela úrokové sazby na rekordních 4,00 %, zároveň však opatrně nastínila možnost jejich snížení v průběhu tohoto roku, čímž zdůraznila pokrok v boji proti inflaci.
V pátek představitel ECB Francois Villeroy de Galhau uvedl, že v centrální bance panuje silný konsenzus, že úrokové sazby budou sníženy letos na jaře, a dodal, že „jaro je od dubna do 21. června“.
Člen bankovní rady ECB Olli Rehn poznamenal, že obavy z příliš rychlého snižování úrokových sazeb se začínají rozplývat.
Euro zaznamenalo pokles o 0,18 % na 1,0929 USD. Vrátilo se tak do průměru rozmezí, ve kterém se pohybuje již rok, a to i přes dosažení téměř dvouměsíčního maxima 1,0956 USD během asijského obchodování. Vůči dolaru si euro připsalo za týden zhruba 0,9 %, což bylo podpořeno faktem, že úrokové sazby Fed Fund Rate v USA jsou nastaveny na 5,25-5,5 %, což dává USA větší prostor pro jejich snižování.
Mezitím jen posílil vůči dolaru o 0,29 % na 147,64 jenu, čímž dosáhl nejvyšší hodnoty za více než měsíc, a za celý týden si připsal nárůst o 1,6 %. To představuje jeho největší týdenní zisk od prosince, částečně díky pozorování pozitivního vývoje mezi mzdami a cenami, který podporuje inflaci a nastavuje scénu pro možné první zvýšení úrokových sazeb v Japonsku za posledních 17 let.
Zdroj: CNBC