americký dolar

Americký dolar zůstává odolný, chmurný výhled poptávky zatěžuje ceny ropy

Americký dolar (USD) se po středečním mírném oživení drží na nohou, protože investoři se nadále vyhýbají rizikovým aktivům.

Hlavní body:

  • Americký dolar si v druhé polovině týdne drží své pozice vůči svým hlavním soupeřům.
  • Ceny ropy klesají kvůli zhoršujícímu se výhledu poptávky a silnějšímu USD.
  • USD by mohl reagovat na zveřejnění makroekonomických údajů ze Spojených států během americké seance.

Americký dolar (USD) se po středečním mírném oživení drží na nohou, protože investoři se nadále vyhýbají rizikovým aktivům. Mezitím obnovená síla USD a rostoucí obavy ze zhoršujícího se výhledu poptávky táhnou ceny ropy dolů. Známky lepkavé inflace v hlavních ekonomikách připomínají účastníkům trhu, že centrální banky by mohly lpět na přísné měnové politice i za cenu zpomalení aktivity.

Dolarový index, který sleduje výkonnost amerického dolaru vůči koši šesti hlavních měn, zůstává ve čtvrtek v úzkém rozpětí poblíž 102,00. Na týdenní bázi zůstává index v kladném teritoriu a snaží se přerušit pětitýdenní sérii ztrát.

Denní přehled pohybů na trhu: Index amerického dolaru zůstává před makroekonomickými údaji z USA klidný

  • Americké ministerstvo práce ve čtvrtek zveřejní týdenní údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které by se měly zvýšit na 240 000.
  • V ekonomickém programu USA budou také březnové prodeje existujících domů a průzkum Federální rezervní banky ve Filadelfii o výrobním sektoru. 
  • Silnější než očekávané údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) ze Spojeného království oživily obavy z lepkavé globální inflace a vyvolaly růst výnosů globálních dluhopisů.
  • Výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů se na počátku středy obrátily na sever a vyšplhaly se na nejvyšší úroveň za téměř měsíc nad 3,6%, než ve čtvrtek přešly do fáze konsolidace mírně pod touto úrovní.
  • Ceny ropy ve středu prudce klesly a barel West Texas Intermediate ztratil více než 2%. WTI zůstává pod prodejním tlakem a obchoduje se na nejnižší úrovni za více než dva týdny pod 78 USD.
  • Béžová kniha Federálního rezervního systému koncem středy ukázala, že výrobní aktivita se podle všeobecných zpráv nezměnila nebo poklesla, i když se dodavatelské řetězce nadále zlepšovaly. „Celková cenová hladina v tomto sledovaném období mírně rostla, ačkoli se zdá, že tempo růstu cen se zpomaluje,“ uvádí se dále v publikaci.
  • „Poté, co krach dvou velkých regionálních bank Fedu minulý měsíc rozbouřil finanční sektor, vyčkávám, zda se neobjeví další úvěrové boty,“ uvedl prezident chicagské Federální rezervní banky Austan Goolsbee v rozhovoru pro středeční Marketplace amerických veřejnoprávních médií.
  • Prezident newyorské centrální banky Fed John Williams zopakoval, že na hodnocení ekonomického dopadu zpřísněných úvěrových podmínek je příliš brzy, a dodal, že musí nadále používat politické nástroje k obnovení cenové stability.  
  • Prezident Federálního rezervního systému v St. Louis James Bullard v úterý pro agenturu Reuters uvedl, že úrokové sazby bude nutné nadále zvyšovat, pokud nebude dosaženo jasného pokroku v oblasti inflace. Bullard dále poznamenal, že stále vidí „přiměřeně restriktivní politickou sazbu“ v rozmezí 5,50-5,75% a dodal, že je nakloněn držet sazby na této úrovni delší dobu, dokud nebude inflace omezena.
  • Počet zahájených bytů v USA se v březnu meziměsíčně snížil o 0,8% po únorovém nárůstu o 7,3% (revidováno z 9,8%). Ve stejném období se stavební povolení snížila o 8,8%, zatímco trh očekával +1,45%. 
  • Údaje z Číny v úterý ukázaly, že druhá největší ekonomika světa v prvním čtvrtletí rostla anualizovaným tempem 4,5%, což je mnohem silnější růst než 2,9% zaznamenaný v posledním čtvrtletí roku 2022. Tento údaj byl také lepší než odhad analytiků, kteří předpokládali expanzi ve výši 4%. Z dalších údajů vyplynulo, že průmyslová výroba vzrostla o 3,9% a maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 10,6%, zatímco odhad analytiků činil 7,4%.
  • Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin v pondělí uvedl, že chce vidět více důkazů o tom, že se inflace ustálila zpět na cílové úrovni.

Technická analýza: Americký dolarový index je zatím technicky býčí

Index amerického dolaru se obchoduje mírně pod 20denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA), který se v současnosti nachází na úrovni 102,20. V případě, že DXY den uzavře nad touto úrovní, mohl by se zaměřit na 103,00 (statická úroveň, psychologická úroveň) a 103,50 (50denní SMA, 100denní SMA). 

Mezitím se ukazatel relativní síly (RSI) na denním grafu pohybuje do strany v blízkosti hodnoty 50, což naznačuje, že se prodejci zdrží dalšího oslabování USD. 

Směrem dolů se 101,50 (statická úroveň) zarovnává jako prozatímní support před 101,00/100,80 (psychologická úroveň, statická úroveň, několikaměsíční minimum stanovené 14. dubna). Denní uzavření pod touto oblastí podpory by mohlo otevřít dveře k delšímu poklesu směrem ke 100,00 (psychologická úroveň).

Zdroj: FXstreet.com

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn