Letos však od společnosti Rahr se sídlem v Minnesotě ani od jiných výrobců piva neobdržel žádné lukrativní zakázky, a tak na své rozlehlé farmě pěstuje potravinářský ječmen a pšenici, jejichž ceny se blíží čtyřletému minimu.
Vzhledem k tomu, že celková spotřeba piva v USA klesla podle údajů Asociace pivovarů na nejnižší úroveň od 70. let minulého století, čelí státy amerických nížin obrovskému přebytku ječmene. Američané kupují méně piva a navštěvují méně řemeslných pivovarů, které používají ještě více sladu na jeden nápoj.
Rostoucí obliba tvrdých limonád a obecně nižší spotřeba alkoholu vedly k poklesu poptávky výrobců piva po ječmeni. Podle zemědělců, agronomů a odborníků z pivovarnického průmyslu několikaletá výborná úroda ječmene ještě více snížila ceny a připravila zemědělce o kdysi vysoce ceněnou možnost v roce, kdy se snaží vydělat na jakoukoli úrodu.
„Dělají mi starosti trendy, které se objevují,“ řekl Nygaard. „Letošní zima bude pro nás všechny napjatá, když se budeme snažit zjistit, jaké platby můžeme provést.“
Společnost Rahr, která má závod na nákup ječmene v Taftu v Severní Dakotě, na žádost o komentář nereagovala.
Poslední zpráva o úrodě v USA ukázala, že počet akrů osetých ječmenem klesl o 22% ve srovnání s rokem předtím. V Severní Dakotě, která je druhým největším producentem ječmene za Idahem, se plocha osetá ječmenem snížila oproti předchozímu roku téměř o polovinu. Zásoby ječmene, které mají farmáři ve skladech na farmách, vzrostly oproti loňskému roku o 51% a podle amerického ministerstva zemědělství jsou nejvyšší od roku 2010.
Ceny sladovnického ječmene v USA, které si farmáři domlouvají před setím, se loni pohybovaly kolem 7 dolarů za bušl a letos pod 5 dolary za bušl v závislosti na lokalitě, uvedli farmáři.
„Přijít o jeden z nástrojů k dosažení zisku je obrovské. Farmáři jsou naprosto znepokojeni,“ řekl Frayne Olson, ekonom pro plodiny na North Dakota State University. „Naprostá většina toho, co vypěstují, jde do sladovnického průmyslu, takže spotřeba piva má velký význam.“
Velké pivní společnosti, včetně největšího světového výrobce piva Anheuser-Busch InBev (ABI.BR), snížily počet nabízených kontraktů na ječmen v USA kvůli nadměrné nabídce této plodiny, uvedl Mitch Konen, viceprezident Národní asociace pěstitelů ječmene.
Mluvčí společnosti AB InBev, výrobce značek Budweiser a Michelob ULTRA, požádaný o komentář uvedl, že společnost se americkým zemědělcům věnuje již více než 165 let.
„Jako přední národní výrobce piva a americký výrobce nakupujeme každoročně suroviny nejvyšší kvality v hodnotě 700 milionů dolarů od více než 700 partnerů z řad pěstitelů,“ uvedl mluvčí. Společnost AB InBev neodpověděla na otázky týkající se konkrétních nákupů v letošním roce ani na měnící se trendy spotřeby piva.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg