Apple je vystavena rozmarům Číny kvůli své vysoké valuaci

Investoři společnosti Apple (AAPL.O) jsou nervózní po zprávách, že čínská vláda zavede zákaz používání iPhonů společnosti v hodnotě 2,8 bilionu dolarů pro úředníky. Pokles akcií o 7% v posledních dvou dnech vypadá přehnaně, pokud se současná odvetná opatření zastaví. Přísnější opatření by však mohla odhalit problém, zejména vzhledem k vysoké valuaci společnosti Apple.

V Číně nebylo ohledně zákazu žádné veřejné oznámení a agentura Reuters informovala, že distribuce zprávy byla v různých odděleních nekonzistentní. Ve skutečnosti státní společnost China Mobile (0941.HK) ve čtvrtek vyvrátila fámy o pozastavení prodeje modelů iPhone.

Přesto by společnost Apple mohla taková opatření přežít. Čína tvoří 19% příjmů Applu a méně než 1% populace pracuje pro vládu. Analytici předpokládají příjmy 407 miliard dolarů v fiskálním roce končícím v září.

Předpokládejme, že iPhony prodané v Číně mají marži 35%, což je vyšší než u celé společnosti. Zákaz by zničil zisk přibližně 280 milionů dolarů. Při současném násobku Applu, 28krát předpokládaný zisk, by hodnota klesla o 8 miliard dolarů. To je 0,2% tržní kapitalizace Applu.

Není nemožné si představit, že opatření by mohla být přísnější. Čína často reaguje recipročně, pokud jde o zákazy. Prezident Si Ťin-pching zdůraznil národní bezpečnost poté, co americký Kongres v roce 2018 přijal zákon o obraně, který stanovuje, že kdokoli pracující pro vládu musí vzdát se telefonu vyrobeného čínskými telekomunikačními společnostmi Huawei nebo ZTE.

Pokud by Kongres USA podnikl další kroky k zákazu TikToku, mohly by společnosti jako Apple čelit dalším úderům. Ačkoliv spotřebitelské bojkoty se nyní zdají nepravděpodobné, v minulosti postihly značky jako H&M (HMb.ST) v národnostních odvetách.

I přesto se reakce na akcie Applu jeví přiměřená. Předpokládejme, že by 25% čínského trhu zmizelo. To by snížilo příjmy o zhruba 19 miliard dolarů nebo téměř 7 miliard dolarů zisku. Na násobku Applu by to bylo 188 miliard dolarů, čili 7% současné tržní kapitalizace společnosti.

Největším problémem je však současná valuace Applu. Pokud by se vrátila k průměru desetiletí, tedy 18krát odhadovaný zisk, ztratila by přibližně třetinu své tržní kapitalizace. Nižší násobek by rozhodně dával smysl, pokud by se v Číně zvýšila rizika. Od výroby po prodej Čína představuje jak provozní efektivitu, tak příležitosti pro růst. Plně oceněná cena Applu by mohla způsobit velké problémy.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn