Technologický gigant v úterý rovněž podal mimořádnou žádost, aby americký odvolací soud pro federální obvod zákaz zastavil.
Požádal Federální obvod, aby zákaz pozastavil alespoň do doby, než americká celní a pohraniční ochrana rozhodne, zda přepracované verze hodinek neporušují patenty společnosti Masimo, a aby zákaz pozastavil do doby, než soud žádost společnosti Apple posoudí. Celní úřad má rozhodnout 12. ledna, uvedla společnost Apple.
Společnost Masimo obvinila Apple, že si najímá její zaměstnance, krade její technologii pulzní oxymetrie a začleňuje ji do populárních hodinek Apple Watch.
Nařízení americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) zakazuje dovoz a prodej hodinek Apple Watch, které využívají technologii pro snímání hladiny kyslíku v krvi. Společnost Apple zahrnula funkci pulzního oxymetru do svých chytrých hodinek počínaje modelem Series 6 v roce 2020.
Obchodní zástupkyně USA Katherine Taiová se po pečlivých konzultacích rozhodla zákaz nezrušit a rozhodnutí ITC nabylo právní moci 26. prosince, uvedl v úterý úřad obchodního zástupce.
Mluvčí společnosti Apple uvedl, že se společnost proti zákazu odvolala k americkému odvolacímu soudu pro federální obvod ve Washingtonu.
„Důrazně nesouhlasíme s rozhodnutím USITC a následným příkazem k vyloučení a přijímáme veškerá opatření, abychom hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 co nejdříve vrátili zákazníkům v USA,“ uvedl Apple v úterním prohlášení.
ITC minulý týden zamítl žádost společnosti Apple o pozastavení zákazu během odvolacího řízení a v úterý se v soudním podání postavil proti žádosti společnosti Apple, aby Federální soud zákaz zastavil.
Mluvčí společnosti Masimo označil rozhodnutí ITC za „vítězství pro integritu amerického patentového systému a v konečném důsledku pro americké spotřebitele“.
Ačkoli společnosti obvykle takové spory řeší dohodou, Apple si možná myslí, že může patenty rychle obejít nebo funkci porušující práva odstranit, uvedl Nicholas Matich, právník v oblasti duševního vlastnictví z advokátní kanceláře McKool Smith.
„Na tom, že ITC vydá příkaz k vyloučení, není z právního hlediska nic mimořádného,“ řekl Matich. „Co je zde mimořádné, je to, že se jedná o vysoce prestižní výrobek a že se společnost Apple rozhodla raději žít s příkazem ITC, než aby se dohodla.“
Analytici společnosti Stifel ve své poznámce uvedli, že jejich expert na soudní spory předpověděl, že případné odvolání společnosti Apple prodlouží „konečný“ verdikt ITC zhruba o další rok.
Společnost Apple od minulého týdne pozastavila prodej svých chytrých hodinek Series 9 a Ultra 2 ve Spojených státech, ačkoli hodinky jsou od úterý nadále dostupné u jiných prodejců včetně společností Amazon (AMZN.O), Best Buy (BBY.N) a Walmart (WMT.N).
Zákaz se netýká levnějšího modelu Apple Watch SE, který se bude prodávat i nadále. Dříve prodávaných hodinek se zákaz netýká.
Soudní proces s porotou týkající se obvinění společnosti Masimo u kalifornského federálního soudu skončil v květnu zmatečným řízením. Společnost Apple samostatně zažalovala společnost Masimo za porušení patentu u federálního soudu v Delaware a označila právní kroky společnosti Masimo za „manévr k uvolnění cesty“ pro své vlastní konkurenční chytré hodinky.
Prezidentská administrativa nevetovala rozhodnutí ITC od roku 2013, kdy administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila zákaz dovozu iPhonů a iPadů Apple v patentovém sporu společnosti se Samsungem.
Bidenova administrativa se v únoru rozhodla nevetovat samostatný zákaz dovozu hodinek Apple Watch na základě stížnosti společnosti AliveCor, která se zabývá zdravotnickými technologiemi, na porušování patentů. ITC zákaz odložila z jiných důvodů.
Podnikání společnosti Apple v oblasti nositelné elektroniky, domácích spotřebičů a příslušenství, které zahrnuje hodinky Apple Watch, sluchátka AirPods a další produkty, přineslo podle zprávy společnosti ve třetím čtvrtletí roku 2023 tržby ve výši 8,28 miliardy dolarů.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: MacRumors