Výrok Evropského soudního dvora přišel několik hodin poté, co společnost Apple představila řadu nových produktů, kterými chce oživit své řady iPhone, Apple Watch a AirPod.
V roce 2014 zahájila Evropská komise, výkonný orgán Evropské unie, vyšetřování daňových plateb společnosti Apple v Irsku, které je sídlem tohoto technologického giganta v EU.
Komise v roce 2016 nařídila Dublinu, aby od společnosti Apple vymáhal až 13 miliard eur (14,4 miliardy USD) na dlužných daních, přičemž tehdy uvedla, že technologická společnost v průběhu dvou desetiletí získala od Irska „nezákonné“ daňové výhody.
Apple a Irsko se v roce 2019 proti rozhodnutí Komise odvolaly a v roce 2020 se Tribunál EU postavil na stranu amerického technologického giganta. Druhý nejvyšší soud EU zrušil rozhodnutí Komise z roku 2016 a uvedl, že výkonná složka neprokázala, že irská vláda poskytla společnosti Apple daňovou výhodu.
Komise se následně proti rozhodnutí Tribunálu odvolala, čímž se spor dostal až k Soudnímu dvoru EU.
Případ, který poprvé začal za odcházející šéfky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, poukazuje na pokračující konflikt mezi americkými technologickými giganty a EU, která se snaží řešit otázky od ochrany údajů po zdanění a antimonopolní zákony.
Nebylo to naposledy, kdy se Apple ocitl v hledáčku EU. Naposledy v březnu Komise výrobci iPhonů udělila antimonopolní pokutu ve výši 1,8 miliardy eur (1,99 miliardy USD) za zneužití dominantního postavení na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby.
Samostatně pak rozsáhlý zákon EU o digitálních trzích donutil společnosti změnit některé své praktiky v Evropě. Komise zahájila v rámci DMA různá vyšetřování technologických gigantů, včetně společností Apple, Alphabet a Meta.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: The Spectator