Studie také zmapovala dodavatelské řetězce šesti neidentifikovaných globálních značek oděvů působících ve čtyřech zkoumaných zemích Bangladéši, Kambodži, Pákistánu a Vietnamu a zjistila, že všech šest bude zasaženo materiálně. U jedné značky by to mohlo činit 5% ročního provozního zisku.
Zjištění by měla působit jako budíček pro oděvní průmysl, který čelí značným finančním nákladům i pro investory, kteří jsou konfrontováni s řídkými informacemi o expozicích společností, uvedli autoři zprávy pro agenturu Reuters.
„Z dodavatelů a nákupčích, se kterými jsme mluvili, se ani jeden nezabýval těmito dvěma problémy (teplo a záplavy),“ řekl Jason Judd, výkonný ředitel Cornell Global Labor Institute.
„Reakce průmyslu na klimatické změny se týká pouze zmírňování dopadů, emisí a recyklace, ale jen málo nebo vůbec ne povodní a tepla,“ řekl Judd.
Pochopení fyzických rizik souvisejících s klimatem je pro společnosti v oteplujícím se světě velmi důležité, ale tento proces je v plenkách, protože jen málo podniků zveřejňuje dostatek informací a jen málo investorů provádí řádné hodnocení.
„O této problematice existuje tak málo údajů … Některé [oděvní] značky nezveřejňují umístění továren svých dodavatelů,“ řekl Angus Bauer, vedoucí výzkumu udržitelných investic ve společnosti Schroders.

Bauer uvedl, že společnost Schroders, která spravuje aktiva v hodnotě více než 700 miliard liber (874 miliard dolarů), zvýší zapojení společností do jejich zveřejňování, a vyzval firmy, aby spolupracovaly s dodavateli a tvůrci politik na vytváření adaptačních strategií, které zohledňují dopad na pracovníky.
Pomocí projekcí vědci analyzovali budoucí úrovně tepla a záplav, aby odhadli, co by se stalo podle scénáře „přizpůsobivého klimatu“ a scénáře „vysokého tepla a záplav“.
Podle druhého by pracovníci trpěli větším „tepelným stresem“, přičemž výkon pracovníků by klesal, protože teplota koule vlhkého teploměru, která měří teplo a vlhkost, stoupá.
Záplavy také přinutí zavřít továrny ve čtyřech zemích, které představují 18% celosvětového vývozu oděvů a zaměstnávají 10,6 milionu pracovníků v továrnách na výrobu oděvů a obuvi.
Celkový pokles produktivity by mezi lety 2025 a 2030 vedl k výpadku očekávaných zisků ve výši 65 miliard dolarů což odpovídá 22% poklesu a ke vzniku o 950 000 pracovních míst méně, zjistila studie.
Do roku 2050 by ušlé příjmy z exportu dosáhly 68,6% a pracovních míst by bylo o 8,64 milionů méně.
Zdroj: Reuters