Všeobecně se očekává, že Výbor pro měnovou politiku BOE ponechá bankovní sazbu na úrovni 5,25%, přičemž oznámení by mělo být zveřejněno v poledne.
Výbor bude hodnotit údaje včetně britské inflace, která v březnu dosáhla 3,2%, což je o něco více, než předpokládaly konsenzuální prognózy, a stále je ještě daleko od 2% cíle BOE. Jádrová inflace, která nezahrnuje energie, potraviny, alkohol a tabák, dosáhla 4,2%, zatímco inflace ve službách, která je pro tvůrce politiky důležitým ukazatelem, činila 6%.
Bailey nicméně v posledních týdnech zdůrazňoval, že vidí silné důkazy o tom, že inflace klesá v důsledku zpřísnění finančních podmínek.
Mezitím se očekává, že celková míra růstu cen v dubnu výrazně poklesne v důsledku prudkého meziročního poklesu cen energií, přičemž podle některých prognóz by měla být nižší než 2%.
Obchodníci se zdají být ohledně červnového snížení sazeb nejistí, podle cenového vývoje na peněžním trhu se tato šance pohybuje kolem 50-50. Mezitím se zvýšily sázky na první krok v srpnu, přičemž pravděpodobnost snížení o 25 bazických bodů je zhruba 80 % a celkově by se letos mělo jednat o snížení o 50 bazických bodů.
Francesco Garzarelli, vedoucí výzkumu ve společnosti Eisler Capital, uvedl, že investoři budou ve čtvrtek věnovat pozornost rozdělení hlasů devíti hlasujících členů MPC, aby získali vodítka ohledně červnového zasedání.
Na posledním březnovém zasedání hlasovalo osm členů pro zachování sazeb na stejné úrovni a jeden pro snížení.
„V komunikaci je toho mnohem více. Důležitý bude Baileyho komentář a prognóza výhledu,“ řekl Garzarelli ve čtvrtek v pořadu ‚Squawk Box Europe‘ na CNBC.
„Je zde také optický prvek, inflace v celkových číslech bude poměrně rychle klesat. Poměrně brzy dosáhne cíle, a to bude na banku vyvíjet velký tlak, aby začala normalizovat politiku.“
Evropská divergence
„V posledních několika měsících jsme začali pozorovat divergenci mezi americkou a britskou a evropskou politikou a myslím si, že zde ve Velké Británii určitě později v roce uvidíme škrty,“ řekla ve středu v pořadu CNBC „Street Signs Europe“ Emma Wallová, vedoucí investičního výzkumu a analýz ve společnosti Hargreaves Lansdown.
Tvůrci měnové politiky amerického Federálního rezervního systému kvůli nedávnému zrychlení inflace důrazně odsunuli tržní očekávání snížení sazeb nejdříve na září. Někteří ekonomové vidí možnost, že Fed letos sazby nesníží vůbec.
To vedlo centrální bankéře v Evropě ke zdůraznění, že budou určovat svůj vlastní kurz a nebudou čekat na pokyny Fedu. Švýcarská národní banka v březnu oznámila překvapivé snížení sazeb a ve středu podle očekávání snížila sazby také švédská Riksbank.
Představitelé Evropské centrální banky, která určuje měnovou politiku dvacetičlenné eurozóny, dali jasně najevo, že pokud nedojde k velkému šoku, v červnu sazby sníží.
Wall ze společnosti Hargreaves Lansdown očekává, že BOE v červnu sníží sazby a poté v letošním roce již jen jednou. Podle ní je to z velké části dáno ekonomickou situací ve Spojeném království, neboť americká ekonomika a zdraví spotřebitelů se navzdory nedávnému zpomalení ukazují jako mnohem robustnější.
Spojené království tento týden obdrželo od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršené hodnocení růstu pro rok 2024, která rovněž očekává, že Spojené království bude v příštím roce zaostávat v růstu mezi ekonomikami G-7, poznamenala Wallová.
Spojené království vstoupilo do mělké recese ve druhé polovině roku 2023, ačkoli poslední údaje ukazují na mírný růst na počátku roku 2024.
Podle výzkumné skupiny Capital Economics jsou však trhy v oceňování snižování sazeb příliš opatrné. Očekává, že inflace v dubnu klesne pod 2 % a později v letošním roce na 0,5%, čímž se převrátí tlak na BOE, aby místo toho řešila příliš nízkou inflaci.
V důsledku toho vidí MPC snížení v červnu a snížení sazeb na 3% v příštím roce, zatímco trh počítá se 4%.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg