„Momentálně čelí Čína vážným ekonomickým výzvám z mnoha důvodů,“ komentoval Biden. „Nevěřím, že by tyto problémy vedly Čínu k zahájení invaze na Tchaj-wan. Skutečně věřím, že je to spíše naopak,“ dodal.
Podle amerického prezidenta je ekonomický růst Číny brzděn nejen globálními ekonomickými výzvami, ale také domácí politikou Pekingu. Biden charakterizoval ekonomický stav v Číně jako krizový, přičemž upozornil na obtíže v realitním odvětví a rostoucí nezaměstnanost mezi mladými lidmi. Zdůraznil také, že čínský vůdce Si Ťin-pching má v současné době “dosti na starosti“.
Přestože Čína nahlíží na Tchaj-wan jako na svou provincii a varuje před vojenskou intervencí, pokud by ostrov vyhlásil nezávislost, Tchaj-wan od roku 1949 operuje jako fakticky nezávislý s vlastní vládou a demokratickým systémem, v protikladu k jednostranné vládě v Číně.
Dále Biden v neděli zdůraznil, že ambicí USA není ekonomicky oslabit Čínu či brzdit její růst. „Všem se vede lépe, pokud Čína prosperuje… Přeji si, aby Čína byla úspěšná, ale musí dodržovat stanovená pravidla,“ dodal.
Zdroj: ČTK