Britský regulátor uvedl, že bude otevřený k žádostem o zřízení trhu pro kryptoměnami vázané dluhopisy, známé jako ETN, za předpokladu, že burzy zavedou přísné kontrolní opatření, aby zajistily řádný průběh obchodování a ochranu profesionálních investorů. Tyto burzy musí dodržovat pravidla britského trhu, včetně vydávání prospektů a pravidelného poskytování informací.
Cena bitcoinu vzrostla na 72 211,51 dolarů v 6:50 ráno východoamerického času, což je její nejvyšší hodnota v historii, ale později se mírně snížila pod 71 530,13 dolarů. Ether také zaznamenal růst, a to o více než 2 % a dosáhl ceny 4 041,23 dolarů.
Londýnská burza potvrdila pondělní prohlášení Finančního regulačního úřadu (FCA) a v samostatném prohlášení uvedla, že bude přijímat žádosti o přijetí bitcoinových a etherových ETN od druhého čtvrtletí tohoto roku.
FCA upřesnil, že ETN budou moci nakupovat pouze profesionální investoři. Velká Británie v současné době neumožňuje retailovým investorům nakupovat ETN vázané na kryptoměny nebo deriváty, protože jsou podle ní pro spotřebitele příliš rizikové.
Poznamenal, že „v důsledku toho zůstává v platnosti zákaz prodeje cETN (a krypto derivátů) retailovým spotřebitelům“.
FCA dodal, že „nadále připomíná, že kryptoaktivum je vysoce rizikové a z velké části neregulované. Ti, kdo investují, by měli být připraveni na to, že mohou přijít o všechny své peníze“.
Proč je to velký krok pro kryptoměny
Britská regulační opatření přicházejí v návaznosti na schválení prvních spotových bitcoinových ETF (burzovně obchodovaných fondů) americkými regulátory. Komise pro cenné papíry a burzu povolila provoz ETF od renomovaných společností jako BlackRock, Fidelity a Grayscale, které nyní fungují a jsou dostupné pro obchodování.
Na rozdíl od ETF, které drží fyzická aktiva, ETN představují nezajištěné dluhové instrumenty vydávané finančními institucemi, obvykle odkazující na tržní index nebo jiný referenční bod. ETN se zavazují vrátit hodnotu indexu, ze kterého vycházejí, při splatnosti, po odečtení správcovských poplatků.
Příznivci bitcoinu se domnívají, že tento krok podnítí zvýšení institucionálních investic do bitcoinu a jiných kryptoměn, což by mělo pozitivní dopad na jejich ceny v důsledku přílivu kapitálu od seriózních investorů.
Následně, rozhodnutí britského FCA povolit obchodování s ETN spojenými s kryptoměnami na bitcoin je reakcí na tlak na regulátora. FCA v roce 2020 zakázala prodej kryptoměnových ETN a derivátů maloobchodním spotřebitelům s odůvodněním, že tyto produkty nejsou vhodné pro běžné investory.
FCA tehdy jako faktory uvedl extrémní volatilitu cen kryptoměn a finanční kriminalitu na sekundárním trhu a dodal, že spotřebitelé „by mohli utrpět újmu v důsledku náhlých a neočekávaných ztrát”.
Zdroj: CNBC