Britská libra

Britská libra dosáhla 10týdenního maxima, představitelé BoE zopakovali postoj k vyššímu kurzu na delší dobu

V úterý britská libra dosáhla desetitýdenního vrcholu proti oslabujícímu americkému dolaru po komentářích Andrewa Baileyho, guvernéra Bank of England, který zdůraznil, že změna úrokových sazeb není nutná.

Při vystoupení před Výborem britského parlamentu pro státní pokladnu Andrew Bailey prohlásil, že inflace je na cestě k dosažení 2% cíle centrální banky, ale zároveň upozornil na riziko, že by se mohla udržet na vysoké úrovni. Dodal, že rizika jsou na straně růstu.

V pondělí Bailey uvedl, že je příliš brzy na zvažování snižování sazeb.

Catherine Mann, která je považována za jednoho z více jestřábích členů Výboru pro měnovou politiku Bank of England, na stejném slyšení prohlásila, že podporuje další zpřísňování měnové politiky k dosažení inflačního cíle.

Mann byla v menšině, když v listopadu hlasovala pro zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů, což následně vedlo k tomu, že Bank of England na svém dalším zasedání ponechala úrokové sazby na patnáctiletém maximu 5,25%.

„Snaží se (Bank of England) ponechat si možnost dalšího zvýšení sazeb, pokud to bude potřeba, a minimálně zdržet trhy, které preventivně oceňují jakékoli uvolnění,“ řekl Simon Harvey, vedoucí oddělení FX analýz ve společnosti Monex Europe.

Nedávno britská libra zaznamenala nárůst o 0,2% vůči americkému dolaru, čímž dosáhla nejvyšší hodnoty od 6. září na 1,25535 USD a stabilizovala se na 1,2528 USD.

Bank of England

Také vůči euru si libra polepšila, když vzrostla o 0,2 % na 87,33 pence.

Ve středu se očekává podzimní prohlášení britského ministra financí Jeremyho Hunta, které se bude týkat změn fiskální politiky, jež mají podpořit stagnující britskou ekonomiku.

Analytici nepředpokládají žádná velká oznámení, protože vláda by mohla upřednostnit představení významnějších opatření blíže k předpokládaným volbám v druhé polovině roku 2024.

„Domníváme se, že větší daňové škrty jsou při podzimním prohlášení méně pravděpodobné, vláda si místo toho pravděpodobně schová většinu prostoru pro jarní rozpočet,“ uvedl ve své poznámce ekonom Goldman Sachs James Moberly.

Moberly také upozornil, že větší uvolnění fiskální politiky v současné době by mohlo přispět k růstu inflace a úrokových sazeb.

Trhy v peněžním sektoru předpokládají, že úrokové sazby ve Velké Británii již dosáhly svého maxima. Očekávají, že do konce příštího roku dojde k poklesu sazeb o zhruba 70 bazických bodů, což naznačuje téměř tři snížení sazeb do konce roku 2024. To je více než minulý týden, kdy trhy očekávaly snížení sazeb o zhruba 60 bazických bodů do konce příštího roku.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn