britská libra

Britská libra je po údajích o mzdách ve Spojeném království stabilní

V úterý se britská libra pohybovala bez výraznějších změn, protože investoři vyčkávali na zveřejnění údajů o inflaci v USA, které by mohly významně ovlivnit krátkodobý vývoj kurzu dolaru proti ostatním měnám.

Čerstvé údaje z Velké Británie ukázaly, že růst mezd tamních zaměstnanců ve tříměsíčním období končícím v září byl mírně pomalejší, ale stále se držel blízko rekordních hodnot.

Tyto informace pravděpodobně neuklidní obavy Bank of England ohledně inflačních tlaků a nevedly k významným změnám v očekáváních trhu ohledně snižování úrokových sazeb ve Spojeném království, které se předpokládá nejdříve v červnu 2024.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že většina hlavních centrálních bank ukončí své cykly zvyšování úrokových sazeb, trh se soustředí na to, kdy dojde k prvnímu snížení.

Na rozdíl od britských údajů o mzdách by mohla mít úterní zpráva o inflaci v USA větší dopad na krátkodobou perspektivu libry, protože bude formovat tržní očekávání a může posílit nebo oslabit dolar.

„V této zprávě o pracovních místech není dost informací na to, abychom viděli velké pohyby na devizovém trhu nebo v sazbách, a šterlink pravděpodobně zůstane v úzkém obchodním pásmu, i když na pevnější straně, před odpoledním zveřejněním amerického indexu spotřebitelských cen a zítřejšími údaji o britském indexu spotřebitelských cen,“ uvedl vedoucí výzkumu globálních trhů MUFG Derek Halpenny.

Sterling posílil proti dolaru o 0,1% na hodnotu 1,2284 USD, zatímco jeho hodnota vůči euru zůstala nezměněna na úrovni 87,11 pencí.

Libra ztratila většinu svých zisků z tohoto roku, ale společně se švýcarským frankem jsou jedinými dvěma měnami skupiny G10, které si v roce 2023 stále udržují pozitivní výkon vůči dolaru.

Bank of England

Sterling si doposud připsal zisk přibližně 1,6%, zatímco švýcarský frank si vedl ještě lépe s nárůstem o 2,5%.

Podle nedávných týdenních dat od amerického regulátora finančních trhů, investoři nyní drží v libře mírně negativní pozice, odvracejíce se od největšího pozitivního stavu za posledních devět let, který byl zaznamenán v předchozích měsících.

Očekává se, že středeční údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii ukáží, že inflace v říjnu klesla na meziroční míru 4,8%, což je nejnižší hodnota za poslední dva roky, z předchozích 6,7%, zatímco jádrová inflace by měla klesnout na 5,8% z 6,1%.

Během uplynulých 22 měsíců, Bank of England zvýšila úrokové sazby o celkových 5,15 procentních bodů, což je rekordní změna. V tomto období dosáhla celková inflace svého vrcholu 11% v říjnu minulého roku, a od té doby postupně klesala, přičemž klíčovým faktorem bylo zpomalení růstu cen energií a potravin.

„Chladnější inflace by mohla kompenzovat obavy z teplejšího než předpokládaného růstu mezd, který má přinejmenším správný trend, i když je pomalejší, než se očekávalo,“ uvedla ke středeční zprávě o CPI tržní analytička City Index Fiona Cincotta.

V pondělí britská libra příliš nereagovala na změny v kabinetu premiéra Rišiho Sunaka, které zahrnovaly návrat Davida Camerona na post ministra zahraničí a odvolání Suelly Braverman z pozice ministryně vnitra.

Zdroj: Reuters

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn