V kalendáři tohoto týdne se nachází řada důležitých událostí, včetně odloženého zasedání OPEC+, informací o preferovaném ukazateli inflace Federálního rezervního systému, dat o inflaci v eurozóně a Austrálii, rozhodnutí o úrokových sazbách Novozélandské rezervní banky, a čínských PMI údajů.
Britská libra se naposledy obchodovala o 0,06% níže na úrovni 1,2598 USD, ale zůstávala blízko svého více než dvouměsíčního maxima 1,2615 USD, dosaženého v pátek. Tento nárůst byl podpořen nedávnými údaji, které ukázaly, že britské společnosti v listopadu nečekaně zaznamenaly mírný růst po třech měsících poklesu.
„To naznačuje odolnost britské ekonomiky navzdory velmi agresivnímu zpřísňování měnové politiky ze strany Bank of England,“ uvedla Carol Kong, měnová analytička Commonwealth Bank of Australia neboli CBA. „Stále však očekáváme, že britská ekonomika oslabí a zažije krátkodobou recesi.“
Britská libra směřovala k zisku přibližně 3,7% za tento měsíc, což by byl její největší měsíční nárůst za poslední rok, přičemž tento růst byl podpořen poklesem amerického dolaru.
Australský dolar se také obchodoval blízko svého přibližně tříměsíčního maxima a byl naposledy kótován za 0,6578 USD, a to v očekávání středečních údajů o domácí inflaci.
Na širším měnovém trhu se americký dolar pohyboval poblíž svého nedávného dvouměsíčního minima vůči koši šesti hlavních měn. Po volných dnech kvůli Dni díkůvzdání se obchodníci vrátili na trhy a pozorně sledovali americké jádrové ceny PCE, které mají být zveřejněny tento týden, aby získali náznaky o budoucích krocích Fedu.
Dolarový index, který byl naposledy o 0,08% výše na úrovni 103,51, směřoval k měsíční ztrátě 3%, což by byl jeho nejhorší výkon za poslední rok.
„Předpokládáme, že obrat na americkém dolaru se bude odehrávat v delším časovém období,“ uvedla Jane Foley, hlavní devizová stratég Rabobank.
„Vzhledem k tomu, že míra inflace měřená indexem spotřebitelských cen ve většině zemí G10 je stále nad cíli centrálních bank, existuje silná motivace pro tvůrce politik, aby podporovali téma „vyšší po delší dobu“, protože vyšší tržní sazby pomohou v boji proti inflaci.“
„Investoři však tuto politiku prohlédli a zdá se, že se stále více zabývají sázkami na načasování a tempo snižování sazeb v příštím roce.“
Podle nástroje CME FedWatch trh předpokládá přibližně 23% pravděpodobnost, že Federální rezervní systém (Fed) začne uvolňovat měnovou politiku už v březnu příštího roku.
Slábnoucí americký dolar poskytl japonskému jenu určitou podporu, přičemž jen se obchodoval silněji, poblíž hranice 150 jenů za dolar, a naposledy byl kótován na úrovni 149,52 jenů za dolar.
Euro zaznamenalo malý nárůst o 0,03% na 1,0930 USD, přičemž se drželo blízko svého více než tříměsíčního maxima 1,09655 USD, dosaženého minulý týden.
Průzkum z minulého týdne naznačil, že pokles obchodní aktivity v eurozóně se v listopadu zpomalil, ale přesto zůstal všeobecný. To naznačuje možný pokles ekonomiky bloku v tomto čtvrtletí, jelikož spotřebitelé dále snižují své výdaje.
Novozélandský dolar oslabil o 0,1% na 0,6076 USD, ale také se pohyboval poblíž svého pátečního více než tříměsíčního maxima 0,6096 USD.
Na Blízkém východě Hamás v Gaze propustil 17 rukojmích, včetně čtyřleté americké dívky. Izrael v neděli, na třetí den příměří, propustil 39 palestinských vězňů.
„Myslím, že problémy na Blízkém východě se rozhodně staly spíše rizikem v pozadí,“ řekla Kong z CBA. „Dočasné příměří možná podpořilo rizikový sentiment a na okraj zatížilo americký dolar, ale nemyslím si, že se (konflikt) stane v dohledné době větším vlivem na devizové trhy, pokud nedojde k výrazné eskalaci.”
Zdroj: CNBC