Mzdový růst byl nejpomalejší od října 2022 a míra nezaměstnanosti nečekaně stoupla, což by mohlo částečně uklidnit obavy BoE ohledně inflace. Peněžní trhy předpokládají snížení úrokových sazeb BoE o 25 bazických bodů do srpna a zhruba 50% pravděpodobnost snížení do června.
Sterling oslabil o 0,1 % na 1,2798 USD, a to i přes růst o 1,6 % proti dolaru z minulého týdne, když trh spekuloval, že BoE bude v poklesu úrokových sazeb opatrnější než Evropská centrální banka a Fed.
Dolar a euro byly minulý týden pod tlakem proti libře, zejména po komentářích předsedy Fedu Jeromea Powella o důvěře v snižování sazeb v nadcházejících měsících, zatímco ECB začala diskutovat o plánech na uvolnění měnové politiky.
Navzdory nedávným pokusům investorů o shortování libry kvůli negativním datům a slabé vnější bilanci si libra v tomto roce vedla relativně dobře, čemuž napomohl její status jako výnosné měny v době rostoucího zájmu o riziko.
Investoři se později v seanci zaměří na americká inflační data, která mohou ovlivnit tržní očekávání ohledně budoucích kroků Fedu.
„Vzhledem k tomu, že tento údaj (o mzdách) je zveřejňován jako klouzavý průměr, velký vliv základny by měl podle našeho ekonoma v příštích několika měsících zvýšit tlak a stlačit jej pod 6,0 %,“ uvedl Francesco Pesole, stratég pro sazby ve společnosti ING.
Příští týden se pozornost investorů zaměří na britské inflační údaje, přičemž někteří odborníci upozorňují, že i když by výsledky mohly odpovídat cílům Bank of England, základní inflační tlaky přetrvávají.
„Díky zvláštním vlivům základny by dubnové snížení stropu cen energií mohlo znamenat, že inflace ve Spojeném království předčí eurozónu v závodě o návrat k cíli,“ uvedl Mark Capleton, stratég banky BofA. „Základní inflace ve Spojeném království je podstatně méně příznivá.“
Capleton tvrdí, že “Spojené království ‚muselo mávat větším klackem‘ než jeho kolegové a potřebovalo mnohem vyšší průměrné úrokové sazby“.
Euro zaznamenalo nárůst o 0,2 % na 85,46 pencí.
Zdroj: Reuters