Údaje z britského statistického úřadu (Office for National Statistics) ukázaly, že index spotřebitelských cen (CPI) za 12 měsíců do října vzrostl o 4,6%, což je pokles oproti zářijovému nárůstu 6,7% a nižší hodnota než předpokládaných 4,8%.
Poslední zaznamenaná hodnota libry byla v 7:24 GMT o 0,2% nižší, na 1,2471 USD, ve srovnání s 1,2487 USD těsně před zveřejněním těchto údajů.
Euro vůči libře posílilo o 0,1% na 87,135 pencí.
Jádrová inflace ve Spojeném království, která nezahrnuje ceny potravin a energií, také vzrostla méně, než se očekávalo. Zaznamenala růst o 5,7%, což je nižší než 6,1% v září a pod odhady 5,8%.
„Jedná se o velký pokles celkového indexu spotřebitelských cen, který se však vzhledem k meziročním vlivům a klesajícím cenám energií všeobecně očekával; přesto se jedná o dobrou zprávu, která potvrzuje klesající trend inflace,“ uvedl Richard Garland, hlavní investiční stratég společnosti Omnis Investments.
„Pravděpodobně to znamená, že banka má dobrou pozici pro zahájení snižování sazeb na konci roku 2024, ale hodně záleží na síle trhu práce a ekonomiky,“ dodal.
Od října minulého roku, kdy inflace ve Spojeném království dosáhla čtyřicetiletého maxima 11%, míří směrem dolů. Nicméně v Británii se inflace ukázala být odolnější než v jiných zemích a stále výrazně překračuje dvouprocentní cílovou sazbu Bank of England.
Premiér Rishi Sunak a jeho vláda se letos zavázali snížit inflaci na polovinu do konce roku 2023, přestože nebyla stanovena konkrétní úroveň, na kterou by měla inflace klesnout.
Britské ministerstvo financí ve středu prohlásilo, že tento cíl byl splněn.
„V lednu jsme řekli, že snížíme inflaci na polovinu. Dnes se nám to podařilo – inflace nyní činí 4,6%,“ uvedlo vládní ministerstvo financí na sociální síti X.
Britská libra předchozí den dosáhla dvouměsíčního maxima, když zaznamenala největší jednodenní zisk proti dolaru za poslední rok. Tento nárůst přišel v reakci na americká data, která ukázala nejmenší meziroční nárůst základní spotřebitelské inflace za poslední dva roky.
Tato data podpořila názor, že americký Federální rezervní systém (Fed) by mohl ukončit své cykly zvyšování úrokových sazeb.
Trhy nyní naznačují, že obchodníci považují za pravděpodobné, že Bank of England by mohla začít snižovat úrokové sazby do května příštího roku.
Hlavní ekonom BoE Huw Pill však v úterý prohlásil, že očekávaný pokles inflace na úroveň těsně pod 5% by stále znamenal, že inflace je „příliš vysoká“, i kdyby to znamenalo více než poloviční snížení růstu cen během posledního roku.
BoE dále zdůrazňuje, že se nechystá snižovat úrokové sazby ze současného patnáctiletého maxima, a to i přesto, že britská ekonomika čelí riziku recese.
Zdroj: Reuters