Regulátor platebních systémů (PSR) uvedl, že strop by ochránil podniky před přeplácením, poté co zveřejnil průběžné závěry přezkumu trhu s mezibankovními poplatky účtovanými od brexitu, kdy v Británii přestal platit dlouholetý blokový strop.
Britští zákonodárci vyvíjeli na PSR tlak, aby zvážil znovuzavedení limitu v Británii, a dohledový orgán loni uvedl, že provede dva přezkumy trhu, ale že výsledek může trvat roky.
PSR uvedl, že přezkum se zaměřil na poplatky stanovené společnostmi Mastercard a Visa, protože na ně připadá 99 % plateb debetními a kreditními kartami ve Spojeném království.
Dozorčí orgán uvedl, že obě společnosti pravděpodobně zvýšily poplatky na „nepřiměřeně vysokou úroveň“, což v loňském roce stálo britské podniky kvůli zvýšení poplatků navíc 150-200 milionů liber (190-250 milionů USD), přičemž tyto poplatky se mohly přenést na spotřebitele.
„Stručně řečeno, v této fázi se domníváme, že tento trh nefunguje dobře,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel PSR Chris Hemsley.
Podle návrhů by PSR zavedl počáteční časově omezený strop ve výši 0,2% na debetní transakce ve Spojeném království a Evropském hospodářském prostoru a 0,3% na kreditní transakce. Po provedení další analýzy by pak byl zaveden trvalý limit.
Mluvčí společnosti Visa uvedl, že společnost důrazně zpochybnila závěry průběžné zprávy PSR a uvedla, že navrhovaná nápravná opatření „nejsou opodstatněná“.
„Přijímání spolehlivých, bezpečných a inovativních digitálních plateb představuje pro britské podniky obrovskou hodnotu, zejména při prodeji do zahraničí,“ uvedl mluvčí.
„Tyto mezibankovní sazby se vztahují na méně než 2% plateb kartou ve Spojeném království – držitelé karet z Evropy (EHP), kteří nakupují online od britského prodejce – a odrážejí skutečnost, že tyto transakce jsou složitější a nesou mnohem větší riziko podvodu.“
Společnost Mastercard uvedla, že mezibankovní poplatky odrážejí hodnotu na mimořádně konkurenčním trhu. „Nesouhlasíme se závěry PSR a budeme pokračovat v osvětě o zásadním významu elektronických plateb pro ekonomiku Spojeného království,“ uvedl mluvčí.
PSR vyzývá ke zpětné vazbě k návrhům do konce ledna, přičemž závěrečná zpráva má být předložena v prvním čtvrtletí roku 2024.
Ve zprávě, kterou minulý měsíc zadala vláda, se uvádí, že Británie potřebuje „digitální alternativu“ ke spoléhání se na Visa a Mastercard bez ohledu na to, co udělá PSR, což odráží dlouhodobé ambice v EU na „domácí“ alternativu k americké dvojici, která zatím nevznikla.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: MarketWatch