Futures na ropu Brent klesly do 13:01 GMT o 67 centů, což představuje pokles o 0,9%, na 77,36 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate zaznamenaly pokles o 64 centů, tedy o 0,9%, na 72,40 USD za barel.
Tento pokles následuje po několika dnech ústupu cen ropy po oznámení OPEC+. Tamas Varga z ropného makléřství PVM poznamenal, že ačkoli se trh pokoušel o mírné zvýšení cen, neexistuje žádný konkrétní důvod, který by vysvětlil nedávný prudký pokles cen ropy.
„Možná došlo k uvědomění, že základní situace je stále neuspokojivá.“
Komentáře saúdskoarabského ministra energetiky, podle kterých by mohlo snižování produkce OPEC+ pokračovat i po prvním čtvrtletí roku 2024, poskytly určitou podporu cenám ropy, uvedl analytik společnosti OANDA Kelvin Wong.
Přestože ceny ropy v pondělí klesly kvůli skepticizmu ohledně dopadu snížení dodávek OPEC+, jak poznamenala analytička CMC Markets Tina Teng, v úterý Kreml uvedl, že bude trvat nějaký čas, než se projeví škrty v produkci dohodnuté skupinou OPEC+.
Skupina OPEC+ se ve čtvrtek dohodla na dobrovolném snížení těžby o přibližně 2,2 milionu barelů denně (bpd) pro první čtvrtletí roku 2024. Z tohoto snížení tvoří nejméně 1,3 milionu barelů denně rozšíření již existujících dobrovolných omezení, která Saúdská Arábie a Rusko dříve zavedly.
Dodatkové snížení produkce OPEC+ bylo menší, než se očekávalo. Analytici z FGE uvedli, že trh předpokládal snížení o 1 milion barelů denně před zasedáním OPEC+. Ve skutečnosti však očekávají, že celkové snížení OPEC+ bude blíže k 500 000 barelů denně oproti snížení ve čtvrtém čtvrtletí.
Zároveň obnovení bojů mezi Izraelem a Hamásem a útoky na tři obchodní lodě v mezinárodních vodách na jihu Rudého moře zvýšily obavy ohledně dodávek ropy.
Na straně poptávky poskytla určitý optimizmus Isabel Schnabel z Evropské centrální banky, která uvedla, že v důsledku „pozoruhodného“ poklesu inflace může ECB zvážit zastavení dalšího zvyšování úrokových sazeb.
V USA však úterní údaje ukázaly větší pokles továrních objednávek v říjnu, než se očekávalo, a největší za více než tři roky, což vyvolalo znepokojení ohledně zdraví americké poptávky.
Podle analytiků to podpořilo názor, že zvyšování úrokových sazeb začíná mít dopad na omezování výdajů.
Zdroj: Reuters