Během týdne oba hlavní ropné ukazatele dosáhly svých nejvyšších hodnot za posledních deset měsíců, poté co Rijád a Moskva prodloužily snížení produkce o 1,3 milionu barelů denně až do konce roku. Přestože ve čtvrtek oba ukazatele mírně klesly kvůli obavám z nižší poptávky, obchodníci se nyní znovu zaměřují na růst.
Naeem Aslam z firmy Zaye Capital Markets poznamenal, že trh nyní vnímá růst cen ropy jako nejpravděpodobnější scénář. Podle analytiků z Commerzbank může být pro Saúdskou Arábii komplikované ukončit snížení těžby na konci roku bez rizika poklesu cen.
Ropa Brent zaznamenala nárůst o 71 centů na 90,63 USD za barel, zatímco americká ropa WTI vzrostla o 65 centů na 87,52 USD za barel. Oba indikátory minulý týden skončily zhruba o 2% výše v reakci na očekávání poklesu cen.

Jedním z hlavních problémů v poptávce je Čína, největší dovozce ropy na světě. Čínské trhy jsou pod tlakem kvůli zpomalujícímu se oživení z pandemie. Navzdory tomu, v období slabého hospodářského růstu, Čína zvyšuje své zásobníky, zejména kvůli levné ruské ropě. V minulém měsíci čínský dovoz ropy stoupl o téměř 31%.
Další faktor ovlivňující poptávku po ropě je stávka pracovníků v Austrálii v oblastech produkce LNG.
Zároveň panují nejasnosti ohledně postojů centrálních bank v USA a Evropě k možnému zvyšování úrokových sazeb, aby byla omezena rostoucí inflace.
„Rijád si je velmi dobře vědom toho, že se pohybuje na tenkém laně mezi zpřísněním trhu a narušením veškerého dosavadního pokroku, kterého centrální banky dosáhly při krocení inflace způsobené růstem cen,“ uvedl John Evans z ropného makléřství PVM.
Zdroj: CNBC