I během loňského prosince došlo k meziročnímu poklesu cen, a to o 6,2 procenta u dovozu a o 2,4 procenta u vývozu. Snížení cen bylo zaznamenáno i v meziměsíčním srovnání. Tuto informaci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí na svém webu.
Podle Vladimíra Klimeše, vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ, se na poklesu cen ve vývozu nejvíce podepsalo zlevnění železa a oceli, ropných výrobků a obilovin. Naopak v dovozu došlo ke zlevnění ropy a ropných výrobků, plynu a elektřiny. Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu a cenami dovozu, vzrostly na 105,3 procenta, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 1998.
V dovozu byly loni ceny minerálních paliv, tedy ropy a ropných výrobků, plynu, elektřiny a uhlí, meziročně nižší v průměru o 27,7 procenta. Ostatní suroviny, zejména rudy kovů a kovový odpad, zlevnily o desetinu a chemikálie o přibližně osm procent. Naopak nejvíce zdražily dovážené nápoje a tabák, a to o více než pětinu. Ceny potravin, zejména zeleniny, ovoce, masa a masných výrobků, vzrostly o více než šest procent.
Ve vývozu se meziročně snížily ceny ostatních surovin, zejména dřeva, kovového odpadu a olejnatých semen, o 18,6 procenta, chemikálií o zhruba sedm procent a ceny polotovarů o 3,2 procenta. Nejvíce zdražily vyvážené nápoje, o 16 procent.
V prosinci mělo meziroční pokles dovozních cen za následek především zlevnění minerálních paliv, jejichž ceny byly oproti prosinci 2022 zhruba o třetinu nižší. Ceny dováženého zboží poklesly o 1,2 procenta oproti listopadu.
Meziroční pokles vývozních cen v prosinci byl ovlivněn podle ČSÚ významným snížením cen minerálních paliv o téměř 22 procent. Významné snížení bylo také u cen ostatních surovin, potravin a chemikálií. Meziměsíčně došlo ke snížení vývozních cen o 0,9 procenta.
Zdroj: ČTK