Ropa Brent oslabila o 49 centů na 90,16 USD za barel do 00:22 GMT, zatímco cena americké ropy West Texas Intermediate klesla o 74 centů na 86,77 USD za barel, což je pokles o 0,9%.
„Obavy z čínského hospodářského růstu zatížily náladu napříč komoditami,“ uvedli analytici ANZ ve své poznámce.
„Pohyb byl zhoršen silnějším dolarem, který udržoval nízký apetit investorů,“ dodali s odkazem na zelenou bankovku, která rostla osm týdnů v řadě.
V posledních dvou týdnech oba typy ropy zaznamenaly růst, s tím, jak se cena ropy Brent v pátek dostala na své nejvyšší úrovně od listopadu. To bylo reakcí na oznámení Saúdské Arábie a Ruska z minulého týdne, které prodloužily dobrovolné omezení dodávek o celkových 1,3 milionu barelů denně až do konce roku.
V průběhu tohoto týdne se očekává publikace měsíčních zpráv od Mezinárodní agentury pro energii a Organizace zemí vyvážejících ropu, známé také jako OPEC.
„Jakýkoli náznak silné poptávky ze zpráv IEA a OPEC o trhu s ropou pravděpodobně vyžene ceny ropy nahoru,“ uvedli analytici ANZ.
Ve Spojených státech producenti minulý týden poprvé od června přidali jednu ropnou plošinu, uvedla ve své týdenní zprávě společnost Baker Hughes, celkový počet však byl stále o 127, tj. 17%, nižší než v tomto období loňského roku.
WTI je pravděpodobně v procesu vytyčování nového vyššího pásma nad 83 USD a pod rezistencí na 93,50 USD v nadcházejících týdnech, přičemž obavy kolem poptávky v Číně a Evropě omezují další růst, uvedl v poznámce analytik IG Tony Sycamore.
Zdroj: CNBC