Cena futures kontraktů na ropu Brent pro únor klesla o 14 centů, neboli o 0,2%, na 80,72 USD za barel ke konci obchodování v 5:00 GMT. Futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate zaznamenaly pokles o 12 centů, tedy také o 0,2%, a dosáhly hodnoty 75,84 USD za barel.
Saúdská Arábie, Rusko a další členové OPEC+, kteří společně dodávají více než 40% světové ropy, se dohodli na snížení těžby o přibližně 2,2 milionu barelů denně pro první čtvrtletí roku 2024. Toto snížení zahrnovalo alespoň 1,3 milionu barelů denně, které byly již dříve dobrovolně omezeny Saúdskou Arábií a Ruskem. Dřívější komentáře delegátů naznačovaly, že možné další snížení mohlo dosáhnout až 2 milionů barelů denně.
Aktuální produkce OPEC+, která dosahuje přibližně 43 milionů barelů denně, již zahrnuje snížení o zhruba 5 milionů barelů denně. Tato opatření mají za cíl podporu cen a stabilizaci trhu.
Podle prohlášení OPEC po jejich zasedání, celkové snížení produkce od osmi producentů činí 2,2 milionu barelů denně. V tomto čísle je započítáno i prodloužení dobrovolných škrtů ze strany Saúdské Arábie a Ruska, které dosahují 1,3 milionu barelů denně.
Navíc ke snížení produkce ropy, ke kterému se zavázali ve čtvrtek, zahrnuje 900 000 barelů denně (bpd) snížení, přičemž 200 000 bpd odpovídá poklesu vývozu paliva z Ruska a zbývající část je rozdělena mezi šest dalších členů.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak uvedl, že Rusko své dobrovolné škrty aplikuje jak na ropu, tak na ropné produkty.
Spojené arabské emiráty potvrdily, že se zavázaly ke snížení své produkce o 163 000 bpd, zatímco Irák oznámil snížení produkce o 220 000 bpd pro první čtvrtletí.
Mezi producenty, kteří oznámili plány na postupné ukončení škrtů po prvním čtvrtletí 2024, pokud to tržní podmínky umožní, patří Saúdská Arábie, Rusko, Spojené arabské emiráty, Irák, Kuvajt, Kazachstán a Alžírsko.
OPEC+ se zaměřuje na snižování produkce v reakci na pokles cen ropy, které klesly z téměř 98 USD na konci září, v obavách ze slabšího ekonomického růstu v roce 2024 a očekávání přebytku nabídky na trhu.
Celková atmosféra pesimismu, která se vznáší nad čínskou ekonomikou a finančními trhy, zatím nevykazuje výraznější známky zlepšení.
Zdroj: CNBC