ropa

Ceny ropy poklesly po rozhodnutí OPEC+ prodloužit omezení vývozu do poloviny roku

V pondělí došlo k poklesu cen ropy poté, co ropný kartel OPEC+ rozhodl prodloužit své dobrovolné omezení produkce do druhého kvartálu s cílem udržet krátkodobou stabilitu na ropných trzích.

Benchmark globální ceny ropy Brent klesl na 83,52 USD za barel, což představuje pokles o 0,05 %, zatímco americká lehká ropa West Texas Intermediate zaznamenala pokles o 0,19 % na 79,82 USD za barel.

OPEC+ v neděli oznámil, že bude pokračovat ve snížení těžby o 2,2 milionu barelů denně, které bylo původně plánováno na první kvartál, i v následujícím kvartále.

Saúdská Arábie, klíčový člen a vedoucí OPEC+, uvedla prostřednictvím státní tiskové agentury, že si ponechá snížení produkce o 1 milion barelů denně až do konce druhého kvartálu, což znamená, že její produkce zůstane na úrovni zhruba 9 milionů barelů denně.

Toto rozhodnutí OPEC+ naznačuje možné obavy o slabší poptávku ve druhém kvartálu, než se očekávalo.

Rusko, významný hráč v OPEC+, také sníží svou produkci a export o 471 000 barelů denně až do konce června. V prvním kvartálu se Rusko zavázalo ke snížení dodávek o 500 000 barelů denně. Irák a Spojené arabské emiráty rovněž prodlouží své dobrovolné omezení těžby o 220 000 a163 000 barelů denně do konce druhého kvartálu.

„Tento nový krok OPEC+ jasně ukazuje silnou jednotu uvnitř skupiny, což bylo zpochybněno po listopadovém ministerském zasedání, na němž OPEC opustila Angola,“ uvedl zástupce společnosti Rystad Energy.

Jorge Leon, vedoucí viceprezident firmy Rystad Energy, v reakci na rozhodnutí ropného kartelu uvedl, že prodloužení omezení produkce je projevem „silného závazku“ udržet ceny ropy ve druhém čtvrtletí nad 80 USD za barel. Dodal, že v případě rychlého ukončení těchto omezení by ceny ropy mohly v květnu klesnout na 77 USD za barel.

„Takový krok OPEC+ by mohl být také vnímán jako známka toho, že vyhlídky poptávky ve druhém čtvrtletí jsou méně optimistické, než si skupina myslela v listopadu loňského roku,“ uvedl.

Od počátku roku se ceny ropy udržují v relativně úzkém pásmu 75 až 85 dolarů za barel, přestože došlo k omezení dodávek ze strany OPEC+, pokračujícím útokům Hútíů na námořní cesty v Rudém moři a neustálým geopolitickým napětím způsobeným izraelským konfliktem s Hamásem.

Zdroj: CNBC

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn