Futures na ropu Brent vzrostly do 0735 GMT o 38 centů, tj. 0,53%, na 72,35 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostly o 40 centů, tj. 0,58%, na 69,37 USD.
Pokud tyto zisky vydrží, oba benchmarky přeruší sérii týdenních poklesů, přestože ropa Brent v úterý poprvé od konce roku 2021 klesla pod 70 dolarů za barel.
Na současných úrovních má ropa Brent našlápnuto k týdennímu růstu o zhruba 1,9 %, zatímco WTI by měla zaznamenat 2,5% zisk.
„Pokračující přerušení dodávek v Libyi a větší než očekávané narušení v Mexickém zálivu v důsledku hurikánu Francine udržují trh s ropou v napětí,“ uvedl analytik UBS Giovanni Staunovo.
„Další podpora pravděpodobně přijde z aktivity pokrývání krátkých pozic v důsledku oživení cen.“
K podpoře cen ropy přispěl také slabší americký dolar (.DXY). Měna v pátek klesla na týdenní minimum, což zlevnilo komodity denominované v dolarech pro držitele jiných měn.
Producenti ropy ve čtvrtek vyhodnocovali škody a prováděli bezpečnostní kontroly, když se připravovali na obnovení provozu v Mexickém zálivu v USA. Oficiální údaje ukázaly, že od čtvrtka bylo v regionu uzavřeno téměř 42% těžby ropy.
Analytici UBS předpokládají, že zářijová produkce v regionu klesne oproti předchozímu měsíci o 50 000 barelů denně (bpd), zatímco analytici FGE odhadují pokles o 60 000 bpd na 1,69 mil. bpd.
„Pokud by se ukázalo, že zpoždění produkce je krátkodobé, a škody na ropných plošinách by byly minimální, tyto zisky by se mohly vytratit, protože širší výhled poptávky nadále slouží jako klíčový protivítr, který omezuje jakékoli trvalé oživení,“ uvedl v e-mailu tržní stratég IG Yeap Jun Rong.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i Mezinárodní agentura pro energii (IEA) tento týden snížily své prognózy růstu poptávky s odkazem na ekonomické problémy v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy.
Ve Spojených státech se zásoby ropy minulý týden rovněž plošně zvýšily, protože dovoz ropy vzrostl a vývoz klesl, uvedl ve středu Úřad pro energetické informace (EIA).
Investoři mezitím vyhlížejí zasedání americké centrální banky (Fed) ve dnech 17.-18. září a možné snížení úrokových sazeb.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg