Cena futures na ropu Brent s termínem dodání v květnu se do 00:20 GMT zvýšila o 36 centů, což je 0,44 %, a dosáhla 82,28 USD za barel, zatímco americký kontrakt West Texas Intermediate (WTI) na duben vzrostl o 38 centů, neboli 0,49 %, na 77,94 USD.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) udržela svou předpověď růstu globální poptávky po ropě o 2,25 milionu barelů denně v roce 2024 a o 1,85 milionu barelů denně v roce 2025, a také zvýšila svůj odhad ekonomického růstu pro tento rok.
Pokles zásob ropy a paliv v USA minulý týden, jak naznačují údaje od Amerického ropného institutu, je dalším indikátorem silné poptávky.
Přes solidní růst spotřebitelských cen v USA v únoru, způsobený vyššími cenami benzínu a nákladů na bydlení, což ukazuje na určitou perzistenci inflace, analytici předpokládají, že Federální rezervní systém by mohl začít snižovat úrokové sazby již v létě. Nižší sazby obvykle stimulují poptávku po ropě.
„Silnější než očekávané údaje o jádrovém indexu spotřebitelských cen v USA nevyvolaly na finančních trzích tak velké přehodnocení očekávání ohledně sazeb jako minulý měsíc a my stále předpokládáme, že Fed začne s uvolňováním politiky kolem června,“ uvedla společnost Capital Economics ve své poznámce.
V minulé obchodní seanci se ceny ropy ocitly pod tlakem v důsledku revize prognózy těžby ropy nahoru americkým Energetickým informačním úřadem. Avšak ztráty byly omezeny díky očekávání, že omezení těžby ze strany OPEC+ dále zpomalí růst světové produkce ropy, a kvůli nedávným útokům dronů na ruské cíle, včetně ropných rafinerií.
Zdroj: CNBC