Futures na ropu Brent pro červenec ukončily své třídenní ztráty a zvýšily se o 21 centů, což představuje nárůst o 0,3 %, na 83,65 USD za barel do 00:26 GMT. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pro červen zaznamenala nárůst o 22 centů, taktéž o 0,3 %, na 79,22 USD za barel.
Oba hlavní benchmarky zaznamenaly ve středu pokles o více než 3 %, čímž dosáhly sedmitýdenního minima.
„Ropný trh podpořily spekulace, že pokud WTI klesne pod 79 dolarů, Spojené státy přikročí k vytvoření svých strategických rezerv,“ uvedl Hiroyuki Kikukawa, prezident NS Trading, jednotky Nissan Securities.
Spojené státy plánují doplnit své strategické ropné rezervy (SPR) po rekordním čerpání z nouzových zásob v roce 2022. Mají v úmyslu nakupovat ropu za cenu 79 dolarů za barel nebo méně.
„Pokud bude v konfliktu v Gaze dohodnuto, byť dočasné, příměří, zájem trhu se pravděpodobně přesune na poptávku po ropě v USA, kde se blíží řidičská sezóna,“ uvedl Kikukawa.

Na Blízkém východě se zvyšují naděje na dosažení příměří mezi Izraelem a Hamásem díky obnovenému zprostředkování Egypta. Přesto izraelský premiér Benjamin Netanjahu stále plánuje útok na město Rafáh v jižní Gaze, navzdory nesouhlasu USA a varováním OSN před možnou tragédií.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy za týden končící 26. dubna vzrostly o 7,3 milionu barelů na 460,9 milionu barelů, přestože analytici očekávali pokles o 1,1 milionu barelů. Jedná se o nejvyšší úroveň zásob od června.
Americký Federální rezervní systém ve středu ponechal úrokové sazby beze změny a signalizoval možnost budoucího snižování nákladů na půjčky, i když upozornil na nedávné znepokojivé údaje o inflaci.
Ve svém nejnovějším prohlášení Fed uvedl, že inflace poklesla, avšak jakékoli zpoždění ve snižování sazeb by mohlo zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.
Zdroj: CNBC