Cena futures na ropu Brent se v 01:10 GMT zvýšila o 37 centů, což je 0,45 %, na 83,32 USD za barel, zatímco cena futures na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostla o 48 centů, tj. 0,61 %, na 79,44 USD.
Podle údajů Úřadu pro energetické informace došlo k významnému poklesu zásob benzínu v USA o 4,5 milionu barelů a destilátů o 4,1 milionu barelů v minulém týdnu, což překonalo očekávání a ukazuje na vysokou poptávku.
„Vzhledem k tomu, že řidičská sezóna v USA je teprve na obzoru, trh by se mohl v příštích týdnech ještě více napnout,“ uvedla společnost ANZ Research ve své poznámce.
V prvních dvou měsících roku 2024 Čína zaznamenala 5,1% nárůst dovozu ropy ve srovnání s minulým rokem, zatímco v Indii, která je třetím největším dovozcem a spotřebitelem ropy na světě, se spotřeba paliv v únoru zvýšila o 5,7 % díky rostoucí průmyslové aktivitě.
Společnost Capital Economics v poznámce uvedla, že po přihlédnutí k dodatečnému dni v únoru tohoto roku vzrostl čínský dovoz ropy meziročně o 3,3 %, což odpovídá předpokladům o zvýšení poptávky v průběhu tohoto roku.
„Tento růst však bude podstatně nižší než v roce 2023, kdy konec nulových omezení vedl k nárůstu aktivity v odvětví dopravy a cestovního ruchu,“ uvedla poznámka.
Ceny ropy získaly další impuls díky vyjádření předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella, který ve čtvrtek naznačil, že americká centrální banka je blízko k získání potřebné jistoty o poklesu inflace, což by jí umožnilo začít s postupným snižováním úrokových sazeb.
V Kanadě přispěl k podpoře cen ropy také ropovod TC Energy Keystone, který ve čtvrtek obnovil svůj provoz po dočasném odstavení. Toto odstavení omezilo hlavní tok kanadské ropy do Spojených států a bylo jedním z klíčových faktorů, které předchozí den podporovaly ceny ropy.
Zdroj: CNBC