Ropa Brent zaznamenala nárůst o 68 centů (0,9 %) na 74,73 USD za barel v 01:36 GMT, zatímco americká ropa West Texas Intermediate posílila o 64 centů, což je také 0,9 %, na cenu 69,98 USD za barel.
Obě benchmarkové ropy klesly v předešlém obchodním dni na nejnižší úrovně od konce června. Jasným signálem přezásobenosti trhu je situace, kdy jsou ceny ropy Brent a WTI v contangu, což znamená, že ceny aktuálního měsíce jsou nižší než ceny o šest měsíců později.
Tento týden byly obavy o stav čínské ekonomiky hlavním faktorem vedoucím k poklesu na ropném trhu.
Údaje čínských celních úřadů ukázaly, že dovoz ropy v listopadu klesl o 9 % oproti loňskému roku, což bylo způsobeno vysokými zásobami, slabými ekonomickými ukazateli a snižujícími se objednávkami nezávislých rafinérií, což vedlo k oslabení poptávky.
Spotřeba paliv v Indii se v listopadu snížila po dosažení čtyřměsíčního maxima v předchozím měsíci, což bylo důsledkem omezení cestování v tomto třetím největším spotřebiteli ropy na světě, následujícího po ukončení sváteční sezóny.
Futures kontrakty na ropy Brent a WTI směřují k týdennímu poklesu o 5,8 % a 6 %, přestože nedávno došlo k dohodě mezi zeměmi OPEC+ o snížení dodávek ropy.
OPEC+ se shodl na dobrovolném omezení těžby o 2,2 milionu barelů denně v prvním čtvrtletí následujícího roku.
Saúdská Arábie a Rusko, jako hlavní vývozci ropy, vyzvaly ve čtvrtek všechny členy OPEC+, aby se připojili k této dohodě a podpořili tak světovou ekonomiku.
V USA se produkce ropy udržuje blízko rekordní úrovně, přesahující 13 milionů barelů denně, jak potvrzují středeční data od amerického Úřadu pro energetické informace.
Zdroj: CNBC