Ropa Brent si připsala nárůst o 46 centů, což představuje 0,5%, a dosáhla ceny 94,16 USD, zatímco americká ropa West Texas Intermediate zaznamenala růst o 0,6%, dosahujíc ceny 90,74 USD. Obě tato měřítka dosáhla svých nejvyšších hodnot od minulého listopadu.
Tina Teng, analytička z CMC markets, poznamenala, že čínské rozhodnutí snížit minimální povinné rezervy bank stimulovalo růst cen energie a kovů. Připomněla také, že pozdější páteční data týkající se čínské průmyslové produkce a maloobchodního obratu by mohly ovlivnit trh.
Přetrvávající obavy o nabídku a očekávání, že americká centrální banka bude držet sazby na stejné úrovni poté, co ECB naznačila, že její čtvrteční zvýšení bude poslední, způsobily, že ceny ropy jsou na cestě k zakončení na vyšší úrovni už třetí týden v řadě.
Zvyšování úrokových sazeb může zvýšit náklady na půjčky pro firmy a jednotlivce, což by mohlo mít za následek zpomalení ekonomického růstu a snížení poptávky po ropě.
„Sázka na ropu se stává oblíbeným obchodem na Wall Street. Nikdo nepochybuje o tom, že rozhodnutí OPEC+ (zemí produkujících ropu) z konce minulého měsíce udrží trh s ropou ve čtvrtém čtvrtletí velmi napjatý,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.
Tento týden Mezinárodní energetická agentura informovala, že omezení těžby ropy v Saúdské Arábii a Rusku by mohlo vést k nedostatku na trhu až do konce roku. Přestože zprávy o zásobách v USA krátce snížily ceny, obavy z nedostatečné nabídky je brzy opět posunuly výše.
Zdroj: CNBC