Minulý týden žlutý kov zaznamenal mírné posílení, vyvolané signály ochlazení americké ekonomiky, které podnítilo spekulace o možném snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v příštím roce.
Přesto zlato zůstává výrazně pod svými rekordními maximy dosaženými v dubnu a očekává se, že bude do zveřejnění údajů o inflaci tento týden obchodováno v omezeném cenovém rozpětí.
Spotová cena zlata poklesla o 0,1 % na 2 357,35 USD za unci, zatímco ceny futures na zlato s expirací v červnu klesly k 03:55 GMT o 0,5 % na 2 363,65 USD za unci.
Zlato a trhy s kovy před údaji o inflaci na hraně
Zlato a širší trhy s kovy jsou v očekávání klíčových údajů o inflaci v USA, které mají být zveřejněny v průběhu tohoto týdne, pod tlakem.
V úterý budou zveřejněny údaje o indexu cen výrobců za duben a ve středu bude sledován index spotřebitelských cen, což jsou data s velkým dopadem na trhy.
Jakékoliv indikace, že inflace zůstává vysoká, by mohly omezit očekávání snížení úrokových sazeb v USA ještě v tomto roce, což by posílilo dolar a vyvíjelo tlak na ceny kovů.
Dolar se stabilizoval po nedávné volatilitě, přičemž páteční údaje naznačily slabší spotřebitelskou důvěru v USA v květnu, zatímco inflační očekávání pro příští rok zůstávají vysoká.
Ceny drahých kovů byly také pod tlakem před zveřejněním těchto inflačních údajů, protože vyšší úrokové sazby zvyšují alternativní náklady investování do kovů.
Futures na platinu se ustálily na úrovni 1005,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro poklesly o 0,8 % na 28,288 USD za unci.
Ceny mědi se na pozadí smíšených signálů z Číny zvýšily
Ceny průmyslového kovu mědi v pondělí zaznamenaly nárůst a udržely se blízko svých dvouletých maxim, což odráželo jistý optimismus ohledně napětí na trzích. Avšak další zisky byly omezeny smíšenými zprávami z Číny, největšího dovozce tohoto kovu.
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů se zvýšily o 0,3 % na 10 080,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,2 % na 4,6630 USD za libru.
Nedávno zveřejněné čínské údaje o inflaci ukázaly, že inflace spotřebitelských cen v Číně stoupla, zatímco inflace cen výrobců (PPI), která odráží aktivitu místních továren a firem, klesla devatenáctý měsíc v řadě.
Přesto byly tyto smíšené ekonomické signály částečně vyváženy tím, že čínská vláda uvolnila další restrikce v sektoru nemovitostí, což by mohlo v následujících měsících zvýšit poptávku po mědi.
Zdroj: Investing